A három keleti kikötő, Rasz Lanuf, esz-Szider és Zueitina a nyár óta van fegyveres szakadár tüntetők kezén. A kikötők fontos olajexport-terminálok, és Rasz Lanufban található az ország legnagyobb olajfinomítója is. A kikötők elfoglalása óta tizedére esett a líbiai kőolajexport.
A kormányfői figyelmeztetés előzményeként a hét végén a líbiai haditengerészet figyelmeztető lövéseket adott le egy olajtankerre, amely a szakadárok kezén lévő egyik kikötőben próbált kőolajat felvenni. Ugyanakkor a szakadárok kedden azt állították, hogy garantálni tudják az általuk birtokolt kikötőkbe befutó hajók biztonságát, és arra buzdították a tankereket, hogy a tripoli kormányzat megkerülésével vegyenek fel kőolajat ott.
A kikötők a keleti Cyrenaica tartományban vannak, ahol novemberben a szakadárok független regionális kormányt kiáltottak ki, és autonómiát követelnek a központi vezetéstől. A két fél közti tárgyalások mindeddig nem vezettek eredményre.
A Moammer Kadhafi néhai diktátor 2011-es bukása óta belpolitikai káoszban őrlődő Líbiában a mai napig igen gyenge a központi kormány hatalma, és az ország jelentős területeit a Kadhafi elleni felkelés idején verbuválódott különböző fegyveres csoportok uralják. Ebben a helyzetben a kormánynak jelentős nehézségeket okoz a kőolajtermelés újraindítása, amely a forradalom előtt a gazdaság alapja volt.