Nincs kegyelem a lázadóknak Kelet-Kongóban

Az ENSZ békefenntartó missziója és a kongói kormányerők közös erővel indítottak offenzívát az FDLR ruandai lázadó szervezet ellen, amely több mint egy évtizedet tartja rettegésbe a civil lakosságát Észak és Dél-Kívu tartományban. Az FDLR az egyik legerősebb lázadó szervezet a térségben, ahol egyébként hemzsegnek a különböző fegyveres milíciák, amelyek hadban állnak a kinshasai központi vezetéssel.

Dos Santos Cruz tábornok a BBC-nek elmondta, hogy a 200 kéksisakos nyújtott támogatást a kongói kormányerőknek a két napos offenzívához, amit az FDLR lázadó szervezet ellen hajtottak végre. A katonai akcióban az ENSZ misszió katonai helikopterei is részt vettek, de összecsapásokra nem került sor, mivel a lázadók már korábban elhagyták a harcálláspontjaikat. A tábornok viszont elmondta, hogy nem állnak le és tovább folytatják a megkezdett katonai akciót, amelynek egyik főcélja, hogy két év után felszabadítsák Pingát. A települést és környékét az FDLR lázadók két éve foglalták el és teljesen elzárták a külvilágtól.  A kongói kormányerőknek közben nem rég sikerült ellenőrzésük alá vonni a Kitchangát és Pingát összekötő főutat.

Az FDLR egy ruandai hutu lázadó szervezet, amely 1994-ben komoly szerepet játszott a ruandai népirtásban, amikor legalább 800 ezer tutszit mészároltak le. A Paul Kagame vezette Ruandai Hazafias Frontnak végül sikerült megfordítani a ruandai polgárháború menetét és kiszorítaniuk az FDLR harcosait az országból, aki ezt követően a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaságban húzták meg magukat.  Az FDLR főleg Észak- és Dél-Kívu tartományban működik és komoly része volt  a térség destabilizációjában. Az ENSZ adatai szerint az FDLR körülbelül 1500 harcedzett harcossal rendelkezik, akik kisebb csoportokba tömörülve elszórtan garázdálkodnak Kívuban.       

A kinshasai kormány eltökélt szándéka, hogy több mint két évtized után végre rendet tegyen Kívuban és ellenőrzése alá vonja az ásványkincsekben gazdag, de emellett rendkívül elmaradott térséget. Nem rég még az M23 milícia jelentette a legnagyobb problémát a térségben, de az ENSZ csapatok beavatkozásával végül sikerült a kormányerőknek térdre kényszeríteniük a retteget lázadó szervezetet, amely gyerekkatonákat is toborzott a térségben.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez