Egyiptomban parancsot adtak az ellenzéki vezető őrizetbe vételére

Az egyiptomi ügyészség hétfőn ismételten parancsot adott Ahmed Maher őrizetbe vételére, miután az Április Hatodika Ifjúsági Mozgalom vezetőjét az előző napon már kiengedték a vizsgálati fogságból.

 

Maher szombaton feladta magát a kairói központi törvényszéken, mivel még kedden elrendelték a letartóztatását arra hivatkozva, hogy részt vett egy nem engedélyezett tüntetésen a parlament előtt.

 

Az ügyészség három nappal ezelőtt parancsot adott egy másik ellenzéki aktivista, Alaa Abdel Fatah őrizetbe vételére. Maherrel együtt ő is kiemelkedő szerepet játszott a Hoszni Mubarak volt elnök bukásához vezető megmozdulások szervezésében. Abdel Fatahot csütörtök este fogták el, miután a rendőrök behatoltak otthonába annak ellenére, hogy a férfi jelezte, fel kívánja adni magát a hatóságoknak. A csütörtöki kairói tüntetésen összecsaptak a biztonsági erők és az egyetemistákból, valamint a megbuktatott Mohamed Murszi elnök követőiből álló tiltakozók, egyikük életét vesztette. A rendőrök akkor könnygázt és vízágyúkat vetettek be a tömeg feloszlatására. Ugyanezt tették pénteken, amikor több mint kétezer egyetemista vonult fel vasárnap a kairói Tahrír téren, hogy tiltakozzon Murszi megbuktatása ellen.

 

A csütörtöki megmozdulás után legalább 51 embert gyűjtöttek be a hatóságok, 24 közülük továbbra is előzetes letartóztatásban van tiltott gyülekezés, erőszak alkalmazása és hatósággal szembeni ellenállás címén. Lényegében megsértették az új törvényt, amely engedélyhez köti a tüntetések szervezését.

 

E jogszabályra hivatkozva vették őrizetbe pénteken Mahert is, akit vasárnap szabadlábra helyeztek ugyan, de a hétfői ügyészségi rendelet értelmében ismét zárkába kell vonulnia. A hírügynökségi jelentések “megelőző jellegű őrizetbe vételről” írtak, ami azt jelenti, hogy a hatóságok további megmozdulásokra számítanak, és így akarják ezekben a napokban kivonni a forgalomból az iszlamista ellenállás legbefolyásosabb személyiségeit. A kormány indoklása szerint azért van szükség a tüntetések előzetes engedélyeztetésére, hogy helyreálljon a biztonság, és véget vessenek a júliusban megbuktatott Mohamed Murszi elnök támogatói által szervezett, szinte mindennapossá vált tüntetéseknek. A világi államberendezkedést támogató számos aktivista szerint a kormány valójában a készülő alkotmánymódosítással szembeni bírálatokat akarja elhallgattatni.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez