Tüntetések Kairóban

Vízágyúkat vetettek be a rendfenntartók kedden Kairóban két kormányellenes tüntetés szétoszlatására. Az egyiptomi hatóságok most először jártak el egy vitatott új törvény alapján, amely engedélyhez köti a demonstrációkat.

 

A vasárnap életbe lépett törvény egyre nagyobb ellenállásra talál olyan világi politikai csoportok körében, akik korábban a Mohamed Murszi elnököt megbuktató hadsereg mögött álltak. A bírálók szerint a katonaság támogatását élvező jelenlegi átmeneti kormány tekintélyuralmi rendszer kiépítésén fáradozik.

 

Az egyik keddi tüntetésen egy olyan aktivistára emlékeztek, aki rendőrségi fellépés során halt meg, a másodikon egy olyan törvénycikk ellen tiltakoztak, amelyik megengedi, hogy katonai bíróságok civilek ellen is eljárjanak. A rendelkezés még Murszi idején született, egy parlamenti bizottság most az alkotmány olyan módosítását készíti elő, amely életben tartaná ezt a törvénycikket. “Le a katonai uralommal” – skandálták a parlament előtt a tüntetők.

 

Tüntetők közlése szerint legkevesebb 35 neves aktivistát vettek őrizetbe a keddi megmozdulások során.

 

A kormány indoklása szerint azért van szükség a tüntetések előzetes engedélyeztetésére, hogy helyreálljon a biztonság és hogy véget vessenek a Murszi támogatói által szervezett, szinte mindennapossá vált tüntetéseinek. A világi államberendezkedést támogató számos aktivista szerint a kormány valójában a készülő alkotmánymódosítással szembeni bírálatokat akarja elhallgattatni. A törvényt bírálták az Amnesty International és a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezetek is, szerintük a törvény szabad kezet ad a rendőrségnek abban, hogy melyik tüntetést tiltja be és melyiket engedélyezi.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez