Az USA békefenntartókat akar a Közép-afrikai Köztársaságban

Az Afrikai Uniónak sikerül egy békefenntartó missziót felállítani a Közép-afrikai Köztársaságban, akkor az USA 40 millió dollárral támogatja a misszió működését. A országban egyre súlyosabb a helyzet, ahol a márciusi hatalomátvétel óta folyamatosak az etnikai és vallási indíttatású leszámolások az országban. A nyugati donor államok, illetve a nemzetközi segélyszervezetek korábban már többször is jelezték, hogy a jelenlegi konfliktus könnyen népirtásba torkolhat, ha nem sikerül mielőbb rendezni a krízist az országban.

Washington jelezte, hogy aggodalommal követi az országban zajló eseményeket és felszólította a nemzetközi közösséget, hogy támogassák egy békefenntartó misszió felállítását az országban. A kéksisakosokra hatalmas szüksége lenne a Közép-afrikai Köztársaságnak, ahol drasztikusan romlott a biztonsági helyzet, miután a Seleka lázadó koalíció megbuktatta és elüldözte Francois Bozize elnököt a hatalomból. Az amerikai vezetés szerint a közép-afrikai ország átmeneti kormánya képtelen ellátni a feladatát és nincsen meg a kapacitása sem ahhoz, hogy megfékezzék az egyre súlyosbodó vérengzést az országban. Jelenleg egy 2500 fős regionális békefenntartó hadtest működik az országban, de nem sok sikerrel. Az Afrikai Unió azt ígérte, hogy decemberre 1100 katonával megerősítik a missziót.

Az atrocitások jelentős részét a Seleka fegyveresei követik el, akik önkényes kivégzéseket hajtanak végre, nőket erőszakolnak meg, falvakat égetnek fel és civileket fosztanak ki az országban. A Seleka volt vezetője Micheal Djotodia volt, aki jelenleg az ország átmeneti elnöke. Djotodia egy hónapja elrendelte a Seleka feloszlatását, de a milícia nem engedelmeskedett az elnök utasításának és tovább folytatja tevékenységét. A Seleka harcosai különböző muszlim törzsekből származnak és Bozize elnök megbuktatása óta rendszeresen támadják az ország északi részén élő keresztényközösségeket. A harcok miatt több ezer ember vált hajléktalanná az országban és sokan a szomszédos országokba menekültek. Komoly problémát jelent az is, hogy a Seleka harcosai kifosztották a helyi segélyszervezetek raktárait és a kórházakat is. Ezért nincsen elegendő élelmiszer, ivóvíz és gyógyszer. A népirtás veszélye mellett humanitárius katasztrófa is fenyeget a Közép-afrikai Köztársaságban.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez