Nincs elég kéksisakos Maliban

Az ENSZ még több katonát és helikoptert kért a Maliban működő MINUSMA békefenntartó misszió számára, hogy hatékonyabban láthassa el feladatát az ország északi régiójában.

„Számos kihívással kell szembenéznünk” – mondta Bert Koenders az ENSZ különleges megbízottja az ENSZ Biztonsági Tanácsa előtt. A holland diplomata elmondta, hogy a Maliban működő békefenntartó missziónak nincs elegendő kapacitása ahhoz, hogy stabilizálja az ország északi régióját és megóvja a civileket a radikális iszlamisták esetleges támadásaitól. A békefenntartó missziónak legalább két gyalogos hadosztályra, egy kommandós egységre, műszaki szakemberekre és helikopterekre lenne szüksége. Emellett rendbe kellene tenni a tessaliti és kidali repülőterek leszállópályáit, hogy ott helikopterek állomásozhassanak.

A MINUSMA július 1-én kezdte meg a működését Mali északi részén, ahol nemrég még a radikális iszlamista Ansar Dine és szövetségesei tartották rettegésben a helyi lakosságot.  A missziónak jelenleg 5200 kéksisakosa van az eredetileg tervezett 12 600 katona helyett. A MINUSMA működését csak tovább nehezítette, hogy Nigéria augusztusban kivonta 1200 katonáját Maliból, miután offenzívát indítottak a Boko Haram iszlamista terrorista szervezet ellen nigériai területen. Ráadásul egy hónapja 150 csádi katona hagyta el harcálláspontját tiltakozásuk jeléül, miután hosszú szolgálati idő után sem váltották fel őket friss csapatokkal. A csádiak távozása rendkívüli komoly veszteség, mivel komoly harctéri tapasztalattal rendelkeztek, részt vettek a franciák oldalán Észak-Mali felszabadításában és a sivatagi hadviselés mestereinek számítanak. Franciaország jelenleg 3200 katonát állomásoztat az országban, de Párizs jelezte, hogy az év végére 1000 főre csökkentik a kontingens létszámát.

Az elmúlt hónapok eseményei azt jelzik, hogy a radikális iszlamisták még mindig komoly veszélyt jelentenek az országban. Szeptember 28-án öngyilkos merénylők hajtottak végre robbantást Timbuktuban, míg október 7-én Gaót is megtámadták. Emellett az MNLA szeparatista tuareg milícia felmondta a központi vezetéssel kötött tűzszüneti megállapodást, a béketárgyalásokat felfüggesztették és azóta többször is összecsaptak a kormányerőkkel. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez