Az MSF munkatársai jelezték, hogy a Seleka koalíció harcosai nagyobb településeket és kisebb falukat támadtak meg, majd gyújtottak fel. A szervezet információi szerint a fegyveresek szándékosan vadásznak a segélyszervezetek dolgozóira is, akik közül néhányat kivégeztek vagy brutálisan megvertek. Senki sincs biztonságban az országban.
A legutóbbi összecsapások miatt több mint 30 000 ember vált hajléktalanná. Bossangoa és környéke az, ahol a legsúlyosabb a helyzet, mert ott szinte mindennaposak a harcok a Seleka és a helyi önvédelmi fegyveres milíciák között. Számos település saját „polgárőrséget” szervezett, hogy megóvják magukat a támadásoktól, de hiába. A Seleka harcosai ugyanis jobban fel vannak fegyverezve és képzettebb harcosok.
Bassongoában a menekültek többsége a helyi katolikus templomban próbált menedéket találni, míg sokan a helyi kórházba mentek, de már mindkettő zsúfolásig megtelt. Az MSF jelezte, nincs elég gyógyszerük és kapacitásuk, hogy mindenkit ellássanak. Emellett fennáll a veszélye annak is, hogy kitör a maláriajárvány a menekültek között. Az országban tehát súlyos humanitárius válság fenyeget.
Az összecsapások többsége etnikai és vallási indíttatású – mondták a helyiek és a segélyszervezetek. Az ország jelenlegi elnöke Michel Djotodia nemrég elrendelte a Seleka koalíció feloszlatását, amelynek még ő volt az vezetője, mielőtt megbuktatták Francois Bozize elnököt márciusban. A Seleka koalíciót különböző muszlim milicista szervezetek hozták létre, amelyek közül néhányat sikerült beszervezni az új hadseregbe.
A közép-afrikai országban jelenleg egy párezer fős regionális békehadtest teljesít szolgálatot, de nem sok sikerrel. Nem rég a francia külügyminiszter Laurent Fabius Banguiban járt, ahol kijelentette, hogy az év végére megerősítik katonai jelenlétüket az országban. Jelenleg 400 francia katona állomásozik a fővárosban, akik a nemzetközi repülőteret tartják ellenőrzésük alatt. Közben az Afrikai Unió is jelezte, hogy 3600 jól felfegyverzett békefenntartót küldenek, hogy kisegítsék a regionális békehadtestet. Azt viszont nem tudni, hogy a békefenntartókat mikor küldik a krízisbe süllyedt országba.
A Közép-afrikai Köztáraság a világ egyik legelmaradottabb országa, amely viszont rendkívül gazdag különböző ásványkincsekben. A külföldi befektetők a folyamatos puccsok, hatalmi harcok és politikai válságok miatt elkerülik az országot, ezért annak gazdasága is romokban hever.