“Kényes helyzetben vagyunk a kapcsolat zavarainak fényében; bárki, aki mást állít, nem őszintén beszél” – mondta Nabíl Fahmi külügyminiszter az al-Ahrám című, állami kézben lévő napilapnak.
Arra is figyelmeztetett, hogy ha a két ország kapcsolatát továbbra is a bizonytalanság jellemezné, az rossz hatással lenne az egész közel-keleti régióra, s így az Egyesült Államok érdekeit is sértené.
A két ország kapcsolatai azután romlottak meg, hogy az egyiptomi hadsereg július 3-án eltávolította hivatalából a demokratikusan megválasztott Mohamed Murszi államfőt, és azóta véres hajtóvadászatot indított az elnök hívei, elsősorban a Murszit támogató Muzulmán Testvériség nevű iszlamista szervezet tagjai ellen.
Rosszallása jeleként Washington a múlt héten megvonta az Egyiptomnak nyújtott katonai és gazdasági segély egy jelentős részét.
John Kerry külügyminiszter akkor közölte: Egyiptom a demokratizálódás nyomán kaphatja vissza a támogatást. Közel-keleti olajtermelő államok – köztük Szaúd-Arábia – ugyanakkor bejelentették, hogy készek segíteni Egyiptomot az amerikai segély elmaradása esetén.
A kairói külügyminisztérium korábbi közleményében hangoztatta: a lépés miatt kérdések merülnek fel Washington abbéli elszántsága iránt, hogy támogatja-e az ország biztonsági célkitűzéseit éppen olyankor, amikor Kairó “a terrorizmus ellen folytat harcot”.