“Egy politikai párt szervezte meg az elrablásomat. Meg akarják buktatni a demokratikus rendszert. Napokon belül beszélek majd arról, hogy melyik pártról is van szó!”- nyilatkozta a miniszterelnök. Ali Zeidan különben sajtóértekezletén “mérsékletre és bölcsességre” szólította fel honfitársait. Közölte: nincsen veszélyben a külföldiek élete Libiában! Az Egyesült Államoktól Franciaországig több nyugati állam azt tanácsolja polgárainak: csak akkor látogassanak Líbiába, ha az feltétlenül szükséges!
Mind az USA mind pedig Franciaország döntő szerepet játszott Kadhafi megbuktatásában 2011-ben. Akkor rövid ideig ünnepelték is a nyugati hatalmakat, ám hamarosan előretörtek az iszlamisták: tavaly ősszel meggyilkolták az amerikai nagykövetet Benghaziban.
Amerikai kommandósok Tripoliban elfogták az Al Kaida helyi vezetőjét, akit jelenleg is kihallgatnak egy hajón a Földközi-tengeren. Abu Anasz Al Libit azzal gyanúsítják, hogy 1998-ban ő szervezte meg a nagy terrorakciót Kenyában és Tanzániában az amerikai nagykövetségek ellen. Több mint 220 ember halt meg akkor. Abu Anasz Al Libi Kadhafi bukása után hazatért, és hozzákezdett az Al Kaida megszervezéséhez. A fanatikus iszlamista szervezet fekete zászlaja már ott lobogott Benghaziban amikor megrohamozták az amerikai konzulátust, ahol aztán az USA nagykövete és három munkatársa meghalt. John Kerry külügyminiszter elárulta : Líbia kormánya jóváhagyta a terrorista elfogását!
Az Al Kaida főnök fia egyenesen úgy nyilatkozott, hogy líbiai kommandósok is részt vettek apja elfogásában! Tripoliban elterjedt a hír: azért rabolták el a miniszterelnököt, hogy kicseréljék az Al Kaida főnökre! A kiszabadult miniszterelnök erről nem beszélt, általában a demokrácia ellenfeleit hibáztatta. Kadhafi bukása után kiderült: a demokráciának meglehetősen kevés híve van Libiában, ahol az állam kizárólag az olaj jövedelem miatt tud befolyást gyakorolni az egymással marakodó törzsek és fegyveres milíciák között.