Nem titok, hogy együttműködünk nemzetközi partnereinkkel a terrorizmus elleni harcban” – mondta sajtótájékoztatóján Abdi Farah Shirdon szomáliai miniszterelnök. “Célunk egy békés, terrorizmustól mentes Szomália megteremtése” – tette hozzá.
Ezzel szemben a terrorcsoport egyik szóvivője azon véleményének adott hangot vasárnapi közleményében, miszerint “a hitehagyott szomáliai kormány teljesen jelentéktelen az országban, senki nem kért tőlük engedélyt az akció végrehajtására”.
A radikális iszlamista fegyveres csoport szóvivője arról is beszámolt, hogy “hamis az az amerikai állítás, miszerint az al-Shabaab egy magas rangú tisztségviselője az épületben tartózkodott volna, a házban közönséges harcosok éltek, akik azonban bátran visszatámadtak és üldözőbe vették a támadókat”.
A szomáliai akció célpontja egy terroristavezér volt, akinek köze volt a két hete a kenyai főváros, Nairobi elit negyedében egy bevásárlóközpontban elkövetett súlyos, 67 halálos áldozattal járó terrortámadáshoz. A merénylet elkövetőjeként az al-Shabaab szomáliai radikális iszlamista fegyveres csoport jelentkezett.
Amerikai közlés szerint a Barawe településen végrehajtott akcióban nem sikerült elfogni a célszemélyt, de az őt védő fegyveresek közül többet megöltek a több mint egy órán át tartott tűzpárbajban. Az amerikai alakulatnak nem volt vesztesége.
Szomáliai hírszerzési források szerint az akció célja egy külföldi, vélhetően csecsen parancsnok megölése volt. A célpontot meglőtték, de állítólag túlélte a támadást, testőre és hat további fegyveres azonban életét vesztette az akcióban.
A szomáliai fővárostól, Mogadishutól 180 kilométerre délre fekvő Barawe, amely évek óta az iszlamista lázadó szervezet ellenőrzése alatt áll, már többször volt célpontja nyugati kommandós akcióknak. A SEAL egyik osztaga 2009-ben hat embert ölt meg itt, köztük az al-Kaida egyik régóta körözött terroristáját.
A másik hétvégi amerikai akcióban, a líbiai fővárosban, Tripoliban az amerikai különleges erők az al-Kaida terrorszervezet egyik vezetőjét fogták el, akinek köze volt az Egyesült Államok kenyai és tanzániai képviselete elleni 1998-as pokolgépes merénylethez.
A férfit Abu Anasz al-Líbinek hívják, egyike az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) által leginkább körözött személyeknek. Fejére ötmillió dolláros díjat tűztek ki. A líbiai kormány – Shirdon nyilatkozatától eltérően – azt hangsúlyozta: ők nem tudtak az akcióról, s magyarázatot kérnek az amerikaiaktól.