Csecsen célpontra vadásztak ismeretlen kommandósok Szomáliában

A radikális iszlamista al Shabab lázadó szervezet azt közölte, hogy külföldi katonák szálltak partra Barawéban, amely egy kikötőváros 180 km-re Mogadishutól. Az akcióban egy al Shabab harcos életét veszítette. Azt viszont nem tudni, hogy mely ország katonái csaptak le a radikális iszlamisták bázisára.  

Az al Shabab szóvivője Sheikh Abdiasis Abu Musab kijelentette, hogy a kommandósok célpontja egy csecsen iszlamista szervezet vezetője volt, aki éppen Barawéban tartózkodott. A támadást éjszaka hajtották végre a kommandósok, de azt még továbbra sem tudni pontosan, hogy melyik ország rendelte el a támadást.  A szomáliai lázadók szóvivője szerint valamely nyugati hatalom állhat az éjszakai rajtaütés hátterében, de részleteket nem közölt, csupán annyit, hogy az akcióban nem vettek részt helikopterek és repülők.  Barawe kikötőváros jelenleg az al Shabab lázadók teljes ellenőrzése alatt áll és az egyik legfontosabb bázisuknak számít.

A Reuters hírügynökségnek egy szomáliai biztonsági tiszt viszont elmondta, hogy tudomása szerint az akciót francia kommandósok hajtották végre, akiknek sikerült megsebesíteniük Abu Ciyadot vagy más néven Abu Diyadot, aki egy csecsen származású vezetője az al Shababnak. A biztonsági tiszt szerint a kommandósok egy őrrel végeztek, akik a lázadóvezért védte. Az őr állítólag szintén külföldi volt.  A francia hadsereg viszont határozottan cáfolta, hogy közük lett volna a kommandós akcióhoz.  A NATO és az EU NAVFOR kalózellenes missziója is jelezte, hogy nincsen közük a támadáshoz. Közben egy másik szomáliai biztonsági tiszt, Abdilkadir Mohamed ezredes azt mondta, hogy a támadást amerikai csapatok hajtották végre. A tiszt megerősítette, hogy a célpont egy külföldi al Shabab vezető volt, aki Barawéban tartózkodott.  

Helyi lakosok arról számoltak be, hogy hajnal háromkor heves összecsapások robbantak ki a városban. A felek heves tűzpárbajt vívtak egymással és az összecsapások az al Shabab tengerparti bázisánál voltak. Nur elmondta azt is, hogy az összecsapások alatt bombalövedékek és gránátok becsapódását is lehetett hallani, de azt már nem tudta, hogy ezek pontosan hova csapódtak be.

Eddig egyetlen nyugati ország sem vállalt felelősséget a támadásért.  Azt viszont tudni, hogy korábban amerikai és francia kommandósok is hajtottak végre akciókat az anarchiába süllyedt országban. Az amerikaiak 2012. januárjában két segélymunkást szabadítottak ki. A franciák pedig idén januárban próbálkoztak meg azzal, hogy két francia túszt szabadítsanak ki, de nem jártak sikerrel. A túszokat pedig később az al Shabab kivégezte.        

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez