Hisam Kandilt először áprilisban, majd júliusban amiatt ítélték el első fokon, mert nem hajtott végre egy korábbi bírósági végzést, amely megsemmisítette egy állami vállalat privatizációját, és elrendelte a korábban elbocsátott alkalmazottak visszavételét. Az ítélet megerősítése beleillik az utóbbi időben az iszlamisták ellen irányuló politikai döntések sorozatába.
A hatóságok szeptember elején elrendelték a volt miniszterelnök vagyonának befagyasztását, és megtiltották számára, hogy elhagyja az országot. A biztonsági erők egy magas rangú tisztségviselője közölte, hogy a korábbi kormányfő ellen elfogatóparancsot adtak ki, és börtönbüntetését le kell töltenie.
Július harmadikán az egyiptomi hadsereg segítségével megbuktatták, majd őrizetbe vették Murszi elnököt, Egyiptom első demokratikusan megválasztott államfőjét, aki a Muzulmán Testvériség jelöltjeként nyerte meg 2012 júniusában az elnökválasztást. A hatalomváltás óta a Muzulmán Testvériség több száz hívét megölték, és több ezer tagját bebörtönözték.
Kandilt 2012 júliusában nevezte ki Murszi a kabinet élére. Az egyiptomi politikus elleni ítélet egy 2011-ben hozott bírósági határozathoz kapcsolódik, amely előírta a kormányzat számára egy textilgyár visszavételét egy szaúdi befektetőtől.
Az egyiptomi bíróságok a Hoszni Mubarak kormányzatát megdöntő forradalom óta legalább 11 határozatot hoztak, amelyekben elrendelik az állam számára, hogy fordítsák vissza a Mubarak ideje alatt kötött szerződéseket. Aktivisták és jogászok indítottak eljárásokat, mivel úgy gondolják, túl olcsón privatizálták az állami vállalatokat, és ezek a szerződések a Mubarak-rezsim korrupt üzleti gyakorlatát képviselik.