„Remélem, hogy teljesíthetem a hozzám fűzött reményeket, és nem okozok csalódást azoknak, akik hisznek az Isten lovai esélyében”, mondta Nabil Ayouch. A filmet a Marokkói Filmművészeti Központ Rabatban ülésező, Khadija Alami producer asszony vezette bizottsága választotta ki. Ezzel Ayouch filmje a Mektoub (1998) és az Ali Zaoua (2000) után a 3. Oscarra választott és előjelölt marokkói film.
A marokkói filmipart képviselni megtiszteltetés, de hatalmas felelősséget is ró a rendezőre, aki ezt nagyon jól tudja. „A verseny egyértelműen nagyon kemény. A világ legjobb filmjeivel kell szembeszállnunk, de Marokkó filmjei végre lassan helyet kapnak, és itt a lehetőség, hogy bizonyítsunk a nemzetközi színtéren is. Az Isten lovai néhány hónapja nagy érdeklődésre tart számot az Egyesült Államokban.” – nyilatkozta a filmrendező.
Még jobb hír, hogy a filmet az USA mozijaiban egy ismert filmikon és egyben a világ egyik legnagyobb rendezője fogja bemutatni, aki nem más, mint Jonathan Demme. A Bárányok hallgatnak és a Philadelphia – Az érinthetetlen című filmek atyjaként a filmszakember biztosítja, hogy az általa mesterműnek tartott Isten lovai híre messze jusson.
A marokkói színtéren az Isten lovai továbbra is az előkelő második helyet foglalja el a mozinézők számának rangsorában a maga 70.000 nézőjével, Nourredine Lakhmari Zéro című filmje után (130.000 néző). Ez a nézőszám jelentősnek tekinthető, lévén, hogy a film premierje egy időben történt sok másik marokkói filmmel, illetve mivel Marokkóban viszonylag kevés moziterem működik.
Bepillantás a 2003. május 16-i öngyilkos merénylők életébe
Az Isten lovai a nézőket Sidi Moumen lakóinak hétköznapi életébe kalauzolja el, és közelebbről mutatja be a 2003. május 16-i öngyilkos merénylőit. Az elfogadhatatlan terrorcselekmények elutasításán túl, a marokkói rendező tekintete néhány fiatal bonyolult életútjára irányul, és azt igyekszik megérteni, hogyan lettek a vallási fanatizmus áldozatai. A film rekonstruálja egy Sidi Moumen-i testvérpár, Tarek és Hamid történetét. Míg Tarek arról álmodik, hogy kapus lesz, testvére bűnözők között tölti napjait. Ezután a sors közbelép. Tarek nem képes életében áttörést elérni, Hamid pedig börtönbe kerül. Az élet igazságtalanságától és kegyetlenségétől megkeseredve, mindketten vallási szélsőséges körökben találják magukat és úgy döntenek, felrobbantják magukat.
Szokolai Kata, (Rabat) fordítása
2013. 09. 17. – Ayoub Akil, LE MATIN
http://www.lematin.ma/journal/cinema_les-chevaux-de-dieu-en-lice-pour-les-oscars/187876.html