Önként Hágába utazott a kenyai alelnök

Hágába repült Willam Ruto kenyai alelnök, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elé álljon, amely emberiség elleni bűnök elkövetésével vádolja. Az ICC hasonló, súlyos bűnök elkövetésével vádolja Uhuru Kenyatta kenyai elnököt is, akinek a tárgyalását novemberre tűztek ki. A két politikus korábban többször is hangoztatta ártatlanságát.  

 

A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság azzal vádolja Uhuru Kenyatta elnököt és Willam Ruto alelnököt, hogy a 2007-es választási vereségük után erőszakos ellenállásra szólították fel támogatóikat. A 2007-es választások után rendkívül véres zavargások robbantak ki az országban, miután Kenyatta nem volt hajlandó elismerni vereségét. Az összecsapásokban több mint 1000 ember halt meg és legalább 600 ezren váltak hajléktalanná. Az ICC a két politikus mellett egy újságírót is felelősségre kíván vonni, aki 2007-ben egy népszerű rádióadó főszerkesztője volt. Az ICC azzal vádolja Sangét, hogy részt vett a zavargások szervezésében. Az AFP információi szerint Sange már Hágában van és ugyanazon a napon hallgatják meg, mint Willam Ruto alelnököt.     

A 2007-es etnikai indíttatású zavargások áldozatai továbbra is táborokban élnek. A kenyai elnök nemrég azt ígérte, hogy szeptember 20-ra az összes menekülttábort bezárják. Az áldozatoknak pedig 4500 dolláros csekket állítottak ki, hogy újrakezdhessék életüket.  Az eldoreti és a Nakuru völgyi menekülttáborokat már sikerült felszámolnia a kenyai vezetésének. A becslések szerint jelenleg 40 ezer ember él még menekülttáborokban.

A kenyai alelnök az elutazása előtt egy nappal az elnökkel közösen egy templomban imádkozott. Kenyatta elnök határozottan kijelentette, hogy „együtt fognak működni az ICC-vel”, de azt is jelezte, hogy hamis és félrevezető vádakat fogalmaztak meg ellenük.  A kenyai elnök azt ist elmondta, az ország alkotmánya nem teszi lehetővé, hogy alelnökével egy időben jelenjenek meg az ICC előtt. Az alkotmány ugyanis kimondja, hogy az elnök és az alelnök nem tartózkodhat egy időben külföldön.   A parlament egyébként nemrég arról döntött, hogy az országot kivonja a Nemzetközi Büntető Bíróság joghatósága alól. A döntés viszont még nem ratifikálták. Az ICC jelezte, hogy a parlament döntése ellenére sem fogják ejteni a vádakat. Az ICC emellett azzal is fenyegetőzött, hogy nemzetközi elfogatóparancsot ad ki, ha a két politikus nem jelenik meg Hágában.

Az ICC-nek jelenleg 122 ország a tagja, köztük 34 afrikai. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez