Szaúd-Arábia mélységes ellenszenvvel figyelte az arab tavaszt és főként azt, hogy régi megbízható szövetségeseit, Ben Ali tunéziai és Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt Washington szívfájdalom nélkül feláldozta a játszmában. Ezért fogadták be azonnal Ben Ali elnököt Szaúd-Arábiában ahol azóta is vígan él. Washington flörtjét a Muzulmán Testvériséggel szintén mélységes ellenszenv kísérte a sivatagi királyságban. Muzulmán Testvériség ugyanis Szaúd-Arábiában is van, csakhogy a biztonsági erők üldözik őket. Legnépszerűbb prédikátorukat száműzetésbe kényszerítették.
Szaúd-Arábia azonnal komoly pénzügyi segítséget ígért Kairónak a katonai fordulat után. Majd Rijádban közölték: ha az USA és az EU leállítja a segélyeket Egyiptomnak, ők készségesen pótolják azt. Szaúd-Arábia mindenképp el akarja azt kerülni, hogy olyan polgárháborús helyzet alakuljon ki Egyiptomban, mint Szíriában.
A hónap elején a szaúdi titkosszolgálat feje Moszkvában tárgyalt Putyin elnökkel. Miről? Szíriáról! Hatalmas összegű fegyvermegrendelést ígértek Oroszországnak, /17 milliárd dollár!/ ha hagyja bukni Asszad elnök rendszerét. Mit válaszolt Putyin? Senki sem tudja, de Szíriában felgyorsultak az események. Azért is fontos lenne Szaúd-Arábia számára Asszad bukása, mert így Irán elveszítené egyetlen fontos szövetségesét. Amerika habozik, mert fél az Al Kaidatól, de Szaúd-Arábia kész arra, hogy mint regionális nagyhatalom átvegye a szerepét a térségben. Azt pedig semmiképp sem szeretnék az olajkirályságban, hogy az arab tavasz elérje Szaúd-Arábiát is.
Szaúd-Arábia érte el Mubarak kiszabadítását
A szaúdi király azzal a feltétellel támogatta a hadsereg akcióját Egyiptomban, ha Hoszni Mubarak szabadlábra kerül. Szaúd-Arábia az USA szerepének átvételére készül a térségben.
(Visited 1 times, 1 visits today)