A korábbi hírek arról szóltak, hogy Shekau valószínűleg valamikor július 25-e és augusztus 3-a között belehalt sérüléseibe a kameruni Amitchide-ben. Sérüléseit még júniusban, egy tűzpárbajban szerezte. Sokan kételkedtek a hírek valódiságában, ráadásul konkrét bizonyíték nincs arra, hogy Shekau meghalt. Az Egyesült Államok külügyminisztériumának helyettes szóvivője most bejelentette, hogy a nigériai hatóságokkal együttműködve kivizsgálják az ügyet.
Az óvatosság indokolt, Shekau ugyanis egyszer már “föltámadt”. A Boko Haram vezére, aki 2009- ben lett az első számú vezető, egyszer már eltűnt. Halálhírét keltették, de újra előkerült: “a Korán jó ismerője”- ez volt a mozgalmi fedőneve, nyíltan vállalta azt, hogy kapcsolatban áll az Al Kaidaval. Fegyvereseket küldött Maliba, melynek északi részét elfoglalták egy időre az iszlamista terroristák. Ő lett a legkeresettebb terrorista Afrikában: fejére 7 millió dolláros vérdíjat tűzött ki az amerikai igazságügyi minisztérium.
Az Egyesült Államok szerette volna, ha a Boko Haram felkerül a terrorista szervezetek listájára, ám Nigéria kérésére ettől eltekintett. Nigéria kormánya ugyanis abban bízik, hogy vannak “mérsékeltebb elemek” is a Boko Haram vezérkarában. Ha tényleg kilőtték a vezért és helyettesét, akkor egy új Boko Harammal néz szembe a demokratikus kormány Nigériában, ahol a fanatikus iszlamista szervezet több mint ezer embert ölt meg különböző terrorakciók során. A legutóbbi támadásban hét embert gyilkoltak meg. Ha Shekau halott, akkor az akció bosszú volt. Ha él, akkor véres hétköznapi rutin Nigéria északi részén, ahol három államban rendkívüli állapot van érvényben és a hadsereg offenzívát indított a terroristák kifüstölésére.