A Seleka lázadó koalíció hatalomra kerülése óta egyre súlyosabb állapotok uralkodnak a Közép-afrikai Köztársaságban. Az Orvosok Határok Nélkül szervezet egy hónapja azt jelentette, hogy az ország egészségügyi rendszere gyakorlatilag szétesett. Emellett számos más nemzetközi civil szervezet is jelezte, hogy súlyos jogtiprások zajlanak az országban. A Seleka koalíció harcosai önkényes letartóztatásokat és kivégzéseket hajtanak végre. Emellett fosztogatnak, nemi erőszakot követnek el és gyerekkatonákat is toboroznak. A vidéki területeken pedig falvakat rohannak le és gyújtanak fel.
Az országban működő segélyszervezetek nem rég azt is elmondták, hogy nem tudnak hatékonyan cselekedni. A közbiztonság rendkívüli mértékben romlott, a raktáraikat kifosztották, nem tudnak segélyeket osztani. Az ENSZ főtitkára azt mondta, hogy az országban jelenleg 1,6 millió ember szorul azonnali víz, élelmiszer és gyógyszer segélyre. A Michel Djotodia által vezetett Seleka koalíció március 25-én vette át a hatalmat az országban és űzte el Francois Bozize elnököt. Djotodia akkor azt ígérte, hogy 18 hónapon belül választásokat tartanak.
Áprilisban a szomszédos országok megállapodtak abban, hogy 2000 békefenntartót küldenek az országba, hogy segítsék helyre állítani a rendet. Azóta viszont nem történt előrelépés. Jelenleg csak 500 regionális békefenntartó működik az országban, nem sok eredménnyel.