A nyugati hatalmak aggódva követik a dél-szudáni eseményeket és attól félnek, hogy a világ legfiatalabb állama polgárháborúba sodródhat, ha nem sikerült mielőbb véget vetni a válságos helyzetnek.
Az esztelen mészárlás Jonglei államban, Pibor körzetben történt. Egy faluvezetőkből álló csoport jelentette, hogy utazásuk során 328 halottat számláltak össze a körzetben. Az áldozatok többsége gyerek és nő, akik szinte mind a Murle törzshöz tartoztak – mondta Jodi Jonglei Boyoris köztisztviselő. Boyoris szerint a halálos áldozatok száma nem végleges, további holttestek megtalálásától fél. A szudáni hadsereg és a térségben működő segélyszerveztek még nem tudták megerősíteni a halálos áldozatok számát.
Az ENSZ korábban azt közölte, hogy a harcok miatt több ezer ember menekült el, akik a környező erdőkben kerestek menedéket. A törzsi viszálykodások mellett lázadás is zajlik a térségben. A dél-szudáni hadsereg már egy jó ideje küzd a Yau Yau milícia ellen. A Yau Yau lázadók állítólag a korrupció, az egypártrendszer ellen küzdenek és a dél-szudáni hadsereg által elkövetett súlyos atrocitások miatt fogtak fegyvert. A dél-szudáni vezetés viszont azzal vádolja a Yau Yau lázadókat, hogy a szudáni kormány megbízásából tevékenykednek.
Az ENSZ legutóbbi információi szerint körülbelül 100 ezer embert érintenek a Jonglei államban zajló harcok.