Négy olyan menekülttel készített interjút a BBC tudósítója Ugandában, akik azt állították magukról, hogy a ruandai hadsereg katonái, akiket arra kényszerítettek, hogy az M 23 gerillaszervezet soraiban harcoljanak a Kongói DK keleti részén. Ruanda elitje éppúgy tutszi, mint az M 23 vezető gárdája.
A négy menekült szerint sok ruandai kiképző tiszt dolgozik az M 23 lázadói között a Kongói DK területén. Korábban a Human Rights’ Watch jelentése is ugyanerről számolt be. Az emberi jogi szervezet ezt tetézte azzal, hogy gyerekkatonákat is toboroznak a határ mindkét oldalán az M 23 számára. Az Egyesült Államok nemrég szigorú nyilatkozatban hívta fel arra Ruanda kormányát, hogy szüntesse meg az M 23 támogatását.
Ruandában visszautasították a bírálatokat és közölték: a négy dezertőr csak azért nyilatkozott a BBC-nek, hogy így menekült státust kapjon Ugandában.
Az ENSZ csütörtökön délután kettőig adott határidőt az M 23-nak, hogy kivonja a fegyvereseit Gomából, a régió fővárosából. A világszervezet háromezer fős harci dandárt küldött a helyszínre, hogy érvényt szerezzen akaratának. Korábban ugyanis az ENSZ kéksisakos alakulatai nem tudták megakadályozni, hogy az M 23 elfoglalja Gomát és erőszakoskodjon a helyi lakossággal. Az M 23 múlt áprilisban fordult nyíltan szembe a kormánnyal a Kongói DK-ban. Azóta több mint 800 ezer ember menekült el a harcok miatt a Kongói DK észak-keleti régiójából.