A Bank Al-Maghrib elnöke kiemelte, hogy az elmúlt évben a költségvetési hiány növekvő tendenciát mutatott, és elérte a GDP 7,6%-át. Ezzel párhuzamosan a folyó fizetési mérleg egyenlege is romlott, a devizatartalékok is csökkentek.
Lassuló gazdasági növekvés
Az ország gazdasági növekedése lelassult 2012-ben, a 2011-es 5%-os gazdasági növekedéssel szemben tavaly „csak” 2,7%-ot jegyeztek. Ez az érték azonban ágazatonként változik.
A mezőgazdaságban például 8,9%-os visszaesést tapasztaltak, míg a halászatban jelentősen bővült a feldolgozóipar teljesítménye. A bányászat, az ipar, az olajipar növekedési üteme lassult, de a szolgáltatási szektor megtartotta növekedési ütemét: a 2011-es 6%-hoz képest 2012-ben 5,9%-ot jegyeztek. A legnagyobb emelkedést (25,6%) a „postai és telekommunikáció” ágazatban mérték. A munkanélküliségi ráta 9%-on stabilizálódott,a bank jelentése szerint a helyzet a munkaerőpiacon romlott, a visszaeső mezőgazdaság és a nem mezőgazdasági termelés lassulása miatt.
A partnerek bizalma töretlen
A nehéz gazdasági környezet ellenére Marokkó továbbra is élvezi a partnerek és a nemzetközi befektetők bizalmát, amint azt az IMF-fel aláírt biztonsági hitelkeret-megállapodás is tanúsítja, valamint az Államkincstár két legutóbbi nemzetközi kötvénykibocsátásának kedvező feltételei is bizonyítják.
Ez a bizalom a politikai kezdeményezések és intézményi reformok eredménye. Az ország számára a legnagyobb kihívást az Alkotmány végrehajtásához kapcsolódó reformok felgyorsítása és bővítése, illetve az elmúlt években megkezdett fejlesztési projektek befejezése jelenti.
A bankelnök szerint a makrogazdasági egyensúly visszaállítása és az államháztartás fenntarthatóságának biztosítása elengedhetetlen, ehhez pedig az állam támogatási politikájának, valamint a nyugdíj, az adórendszer és a költségvetés reformjára van szükség. (Szokolai Kata rabati beszámolója alapján)