Hullagyalázó tisztet vettek őrizetbe a Kongói DK-ban

A hadnagy meggyalázta a harcokban elesett lázadók holttestét. A katonatiszt letartóztatása egybeesik az ENSZ főtitkár nyilatkozatával. Ban Ki Mun aggodalommal követi az ország keleti részén zajló eseményeket és a katonák szégyenteljes cselekedeteit.

 

Az ENSZ is utánanéz az ügynek és kész megvonni a támogatást azoktól az egységektől, amelyek részt vettek a holttestek meggyalázásában. Észak-Kivuban nemrég robbantak ki ismét a harcok az M23 lázadók és a kongói kormányerők között. A kongói vezetés viszont azt közölte, hogy jelenleg nyugalom van a térségben, miután pár napja a hadseregnek sikerült helikopterek bevetésével visszaszorítani a lázadókat, akik mindössze 7 km-re állomásoztak Gomától. Goma stratégiai fontosságú város, Észak-Kivu közigazgatási központja.

Példát statuáltak?

A kongói hadsereg katonáinak viselkedése komoly nemzetközi felháborodást váltott ki. A katonák állítólag több, fogságba esett lázadót súlyosan bántalmaznak, sokukat embertelen körülmények között tartják fogva. Emellett holttesteket is meggyaláztak. A kinshasai vezetés szóvivője Lambert Mende megerősítette, hogy a történtek után vizsgálatot indítottak és letartóztatták Solom Bangala hadnagyot, aki az 391-es zászlóaljban szolgált. A 391-esek a frontvonalon harcolnak az M23 lázadók ellen.  A kongói hatóságok a hadnagyot vádolják a holttestek meggyalázásával, a foglyot átadták a katonai bíróságnak.

A helyiek a hadnagy mellett

Gomában viszont a helyi lakosok felháborodással fogadták a hadnagy letartóztatását, mert szerintük ezzel is hátráltatják a hadsereget abban, hogy végleg leszámoljon az M23 lázadókkal. A helyiek tüntetést is szerveztek és az ENSZ békefenntartó missziót is bírálták. Elfogadhatatlannak tartják, hogy a harcoló egységekkel is megerősített misszió nem vett részt a lázadók ellen vívott küzdelemben. A tüntetők közül sokan kövekkel is megdobáltak a békefenntartókat a városban.

A papír mindent elbír?

Közben a nemzetközi emberjogi szervezetek folyamatosan dokumentálják a kongói hadsereg és a lázadó szervezetek cselekedeteit a térségben. Mindkét fél súlyos bűnöket követ el, de a felelősök rendszerint megússzák a büntetését. Legutóbb áprilisban tartóztattak le és függesztettek fel 12 magas rangú tisztet, a vád szerint nemi erőszak elkövetésére buzdították a katonáikat.  A letartóztatásukra egyébként akkor is azután került sor, miután az ENSZ felemelte szavát a történtek miatt.

Az ENSZ jelenleg 20 ezer kéksisakost állomásoztat Észak-Kivuban, ahol megszámlálhatatlanul sok lázadó szervezet működik. Az ásványkincsekben gazdag térségben lassan több mint két évtizede nincs béke. 

M23pix

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez