Az új kormány nem tetszik mindenkinek Egyiptomban

Letette az esküt az új egyiptomi kormány. A ceremóniát az állami televízió élőben közvetítette. A kormánynak több mint harminc minisztere van, a legfontosabb tárcákat a nemzetközi porondon is elismert politikusok viszik. A miniszterek között nincsenek szalafisták, a Muzulmán Testvériség pedig nem ismeri el a kormányt.

Még alig tették le az esküt az új egyiptomi kormány tagjai, amikor az Európai Unió külügyi főképviselője Catherine Ashton jelezte, hogy azonnal Kairóba repül, hogy tárgyaljon a demokratikus átmenethez való mielőbbi visszatérésről.

Az új egyiptomi kormányt, mint azt korábban megírtuk, Hazem Bbelawi közgazdász vezeti. Nem maradt ki a kormányból a Morszi elnököt megbuktató al-Sissi tábornok sem, aki nemcsak a honvédelmi tárcát vezeti, de miniszterelnök helyettesi rangot is kapott. A külügyeket a volt washingtoni nagykövet, Nabil Fahmy irányítja, a pénzügyek a korábban a Világbanknál is dolgozó Ahmad Galal kezébe kerültek. A kormány több mint harminc tagja között három nő és három kopt miniszter is van.

Az ellenzék legismertebb alakja a Nobel békedíjas el-Baradei alelnökként a külkapcsolatokért felelős.

Az új kormány mandátuma a következő törvényhozási választásokig tart, amelyeket még 2014 előtt terveznek megtartani. Új alkotmányt is szövegeznének, és a gazdasági válsággal is kezdeni kell valamit. Ehhez egyelőre annyi külső segítséget kapott az új egyiptomi vezetés, hogy a Standard & Poors nemzetközi hitelminősítő megerősítette az ország korábbi adós-besorolását. Ez továbbra is azt jelenti, hogy Egyiptom a bóvli kategóriában van, de stabil kilátásokkal, ami főleg az Öböl-országokból érkező pénzügyi támogatásnak köszönhető.

606x341 230934 egypt-could-become-next-syria-middl

A Muzulmán Testvériség nem ismeri el az új kormány legitimitását, továbbra is katonai puccsnak minősíti Mohamed Morszi megbuktatását és nem tett le az utcai demonstrációkról és a mozgósításról sem.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez