Spanyolországban minden negyedik ember munkanélküli, a fiatalok közül minden második. Marokkót csak 13 kilométer választja el Hispániától. Tanger különösen népszerű amióta a Renault oda települt: 6000 ember találhat ott munkát, ha a gyár majd teljes kapacitással üzemel. A 32 éves Carlotta Lopez egy kis spanyol vállalkozás munkatársa. Cége a Renault bedolgozója. “1200 eurot keresek itt. Ennyit nem kapnék Spanyolországban. Itt most fellendülés van, remélem, hogy kitart, mert itt szeretnék családot alapítani.”- mondta a Le Monde tudósítójának a spanyol szociológus, aki otthon munkanélküli volt…
Maria 49 éves, már régen munka nélkül van Spanyolországban. Most ingázik Tanger és Madrid között. Édesanyja ugyanis Tangerben él. “Nehéz bevallani, hogy az ember egy arab országban keres és talál munkát, de ez van! Spanyolországban párszáz eurot kapok csak, itt alkalmi munkából több jön össze. Maria a Cervantes intézetben dolgozik. Tanger egykor a spanyol birodalom része volt, így a spanyol kulturális örökség fennmaradt. Nemrég a marokkói 2-es csatorna is bemutatott egy filmet a spanyol bevándorlókról. Ebben volt egy rész, amely a spanyol énekes koldusokról szólt. Tanger és Ceuta utcáin már ilyenek is vannak…
A 28 éves Enrique Martinez még nem tart itt. A munkanélküli fiatalember az édesapjával él Tangerben. A papa matektanár. A fiú korrepetálja a gyenge diákokat és műszaki rajz órákat ad. Havi keresete 230 euro! “A nyugati gazdasági modell befuccsolt!”- véli a lófarkas fiatalember.
“Minden rosszban van valami jó is! Marokkó nyitott ország! Igyekszünk kihasználni ezt a lehetőséget is!”- nyilatkozta a Le Monde- nak a spanyol bevándorlókról Marokkó illetékes minisztere, Abdellatif Marzuki.