Népes küldöttséggel képviseltették magukat a Muzulmán Testvériség mozgalom tagjai, akik hatalmon vannak Egyiptomban és a gázai övezetben. De itt voltak a Muzulmán Testvériség török tagozatának vezetői is. Érkeztek magasrangú küldöttségek Pakisztánból és Kuvaitból is. A cél kettős: egyrészt megmutatni, hogy a mérsékelt iszlamista pártok képesek a saját államuk vezetésére és hajlandók nemzetközi együttműködésre is. Ez most különösen fontos, hiszen a szíriai polgárháború kiélezte a feszültséget az egész térségben. Egyiptom épp a hétvégén jelentette be: szakít Szíriával! Morszi elnök a Muzulmán Testvériség egyik vezetője…
Az iszlamista Internacionálé mindenképp szunnita alapon szerveződne, hiszen Morszi elnök is szunnita vallási vezetők előtt jelentette be: szakít Asszad rendszerével. Egyben követelte, hogy a síita Hezbollah hagyja el Szíria területét!
A másik cél az iszlamista erők hatalomra segítése Algériában. A meghívó párt, az MSP nemrég új vezért választott. Abderrazak Mokri nem is tagadja, hogy Buteflika utóda kíván lenni. Algéria 76 éves államfője jelenleg egy agyvérzés után katonai kórházban lábadozik Franciaországban.
Milyen viszonyt alakítsanak ki a mérsékelt iszlamista pártok a terrorista szervezetekkel, mint például az AQIM-mal? Ezt a témát gondosan kerülték a kétnapos iszlamista tanácskozáson, pedig az AQIM vezetői szinte kizárólag algériai állampolgárok és az al Kaida észak-afrikai szárnyának igen nagy a támogatottsága Algériában. Líbia példája mutatja, hogy az arab tavaszt követően végzetesen megerősödhetnek a terrorista erők, melyeket azután a hatalom nem képes megfékezni.
Iszlamista Internacionálé?
Iszlamista pártok vezetői üléseztek a hétvégén, hogy megmutassák a világnak: képesek az együttműködésre! Algéria legnagyobb iszlamista pártja, az MSP volt a meghívó. A díszvendég Rasid Ganúsi, az arab tavasz szimbolikus figurája, a Tunéziát kormányzó Ennahda vezére.
(Visited 1 times, 1 visits today)