Mohammed Morszi elnök nemrég azt mondta, hogy nem akarnak háborúzni, de egy csepp vízről sem hajlandóak lemondani. Az etióp vezetés elutasította az terv visszavonását sürgető egyiptomi kérést és jelezte, hogy nem enged a katonai beavatkozás is felemlegető „pszichológiai hadviselésnek”. Az etióp kormány folytatja a munkálatokat a gáton, amit nemrég kezdtek el építeni. A létesítményre vízerőművet is telepítenek, amely a tervek szerint a legnagyobb lenne az afrikai kontinensen.
Etiópia és Egyiptom között régóta feszült a viszony a Nílus miatt. A korábbi egyiptomi vezetők többször is kijelentették, hogy készek háborúba menni, ha a vízellátás biztonsága veszélybe kerül. Az egyiptomi hadseregnek állítólag kész tervei vannak Etiópia lerohanására. Egyiptomban egyébként néhány politikus azt javasolta: ha az etiópok nem állnak le a gát építésével, akkor a hadsereg mérjen légicsapásokat az országra, vagy támogassa az etióp lázadó szervezeteket, amelyek hadban állnak a központi vezetéssel. Az egyiptomi elnök viszont azt mondta, hogy a vitát szeretné békésen rendezni.
A gát építése 4-7 milliárd dollárba kerül, a létesítményt egy olasz cég húzza fel, a szudáni határ közelében. A szudáni vezetés egyébként támogatja az etióp projektet. A 84 millió lakosú Egyiptom számára a Nílus maga az élet.