Az al Shabab kiűzése óta Mogadishuban szembetűnő változások mennek végbe. A helyiek a törmelékeket, romokat felhasználva elkezdtek építkezni és helyrehozni otthonaikat. Sok helyen napelemeket szereltek fel az épületek tetejére, néhány negyedben az utcalámpák is működnek, a társasági élet is beindult. A fővárosban egyre több kávézó és étterem nyílik. A piacok és üzletek egy része újra kinyitott. A kenyai székhelyű Athi River Steel Plant marketing és értékesítési igazgatója Prasad Karey elmondta, hogy jelenleg „Szomália fantasztikus kilátásokkal” rendelkezik. Karey szerint két éve mindez még elképzelhetetlen volt, akkor a lázadók tartották ellenőrzésük alatt a főváros és az ország jelentős része. A kenyai cég az építkezési lázat kihasználva azt tervezi, hogy fél éven belül 300 tonna építőanyagot exportál az országba.
Komoly problémát jelent viszont, hogy az ország úthálózatának csupán 10%-nak van aszfaltozott burkolata, ezért a szárazföldi áruszállítást csak nagyon nehezen lehet megoldani, ez pedig növeli a szállítási költségeket és az árakat. A légi és a tengeri szállítás viszont megoldható lenne. A kenyai Astral Aviation például két éve rendszeresen repül teherszállító gépekkel Mogadishuba. Az elején még csak segélyeket vittek az országban, de most már árut is szállítanak. Szomáliában komoly gazdasági fejlődést generál a feléledő bankszektor. A külföld is egyre intenzívebben érdeklődik a lehetőségek iránt. A nagykövetségek száma folyamatosan növekszik az országban és egyre több nemzetközi konferenciát tartanak Szomália jövőjéről. Az egyik legnagyobb ilyen eseményt Londonban tartották meg, míg Kenyában most rendeztek befektetési konferenciát. A kenyai Kereskedelmi Bank áprilisban jelezte, hogy szeretne Szomáliában terjeszkedni. A nemzetközi olajtársaságok is érdeklődnek, miután az ország északi részén nem rég olajlelőhelyet tártak fel.
Az országban már jelenlévő külföldi cégek viszont arra panaszkodnak, hogy még mindig túl sok a fölösleges papírmunka és az engedélyek beszerezése is sok időt vesz igénye. A közlekedést és a szállítást pedig lassítja, hogy számtalan katonai és rendőrségi ellenőrzőponton kell áthaladni. A mindent behálózó korrupció pedig különösen nagy problémát jelent az országban. A szomáliai vezetés számára rendkívül fontos lenne, hogy minél több külföldi befektetőt csábítson az országba, mivel a kormány pénzszűkében van a polgárháború miatt. Nadifa Mohamed Osman a szomáliai kormány újjáépítési miniszterének helyettese elmondta: most jött el az idő, hogy a külföldi cégek befektessenek. A politikus meggyezte, hogy a biztonsági helyzet még törékeny és az al Shabab továbbra is komoly fenyegetést jelent, de a gazdaság helyreállításával és munkahelyek teremtésével a lázadók erejét, illetve támogatói bázisát nagymértékben lehetne csökkenteni.