Ütött az óra? A mali hadsereg elindult Kidal felé

Mali, Bamako – Kidal Mali északi régiójában található. A települést  az MNLA mérsékelt iszlamista tuareg lázadó szervezet ellenőrzi. A mali vezetés célja, hogy visszafoglalja a települést.

Maliban hamarosan választásokat tartanak, de a központi vezetésnek még mindig nem sikerült ellenőrzése alá vonni az ország északi területeinek egyes részeit. A francia csapatokat korábban több akciót is indítottak, hogy végleg leszámoljanak radikálisokkal, de Kidalban engedélyezték, hogy az MNLA lázadók bevonuljanak. A most feszültségeket az váltotta ki, hogy az MNLA a központi vezetés utasítására, többszöri felszólítás ellenére sem hajlandó letenni a fegyvert. A mérsékelt iszlamista tuareg szervezet korábban jelezte, hogy kész politikai egyeztetéseket folytatni Bamakóval, de kész fegyverrel megvédeni várost, ha a központi vezetése csapatokat küld ellenük.

Egy neve elhalhatását kérő katonai forrás arról számolt be, hogy a mali hadsereg egyik csoportja már eljutott Anefisbe, amely 90 km-re található Kidaltól. Az MNLA viszont cáfolta a híreket és azt jelentette, hogy harcosaik még mindig ellenőrzésük alatt tartják a települést. A mali hadsereg második csoportja Menaka felé halad, amely az ország keleti régiójában van, közel a nigeri határhoz. A település szintén az iszlamisták ellenőrzése alatt áll. Helyi lakosok Kidalban arról számoltak be, hogy a városban állomásozó csádi csapatokat Aguelhocba vezényelték.  A csádi katonák a franciákkal együtt az Adrar des Ifoghas hegységben vadásztak a visszavonuló radikális iszlamistákra. A bamakói vezetés védelmi miniszterre Yamoussa Camara a parlamentben azt mondta, hogy a Kidal felé vonuló csapatuk nem rég hagyta el Gaót. A védelmi miniszter korábban kijelentette, hogy május 15-én végleg eldől Kidal hovatartozásának a sorsa. 

Az eredeti tervek szerint a választásokat júliusban tartanák meg az országban. A bamakói vezetés korábban többször is kijelentette, hogy ragaszkodik az eredeti menetrendhez és nem fogja sehol elhalasztani a szavazást. Nemzetközi megfigyelők viszont jelezték, hogy az ország biztonsági helyzete nem igazán alkalmas a választások megszervezéséhez.  A megfigyelők azt is elmondták, hogy a radikális iszlamisták rengeteg hivatalos dokumentumot megsemmisítettek, ami nehezíti a választások megszervezését Északon.  A francia vezetésnek viszont azaz érdeke, hogy mielőbb véget érjen az átmeneti időszak Maliban. A megfigyelők viszont attól félnek, hogy az elhamarkodott választások könnyen elmélyíthetik a politikai krízist az országban.  A mérsékelt iszlamista irányvonalat követő tuaregek jelezték, hogy széleskörű autonómiát szeretnének az országban.  Ráadásul az országban élő tauregek aggódnak, mert félnek a mali katonáktól, akik a francia intervenció óta számos önkényes letartóztatást és kivégzéseket is végrehajtottak. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez