Nyomulnak a lázadók Dél-Szudán Jonglei államában

Dél-Szudán, Boma – A Yau Yau lázadó milícia elfoglalt egy katonai támaszpontot és egy települést Jonglei államban. Ez a csoport a legerősebb lázadó szervezet Dél-Szudánban, tagjai –saját bevallásuk szerint- azért küzdenek, hogy felszámolják a korrupciót és az egypártrendszert az országban.

 

A dél-szudáni hadsereg szóvivője, Philip Aguer elmondta, hogy a térségben állomásozó katonák elhagyták a bázist és a közeli hegyekbe vonultak vissza. A veszteségekről semmit sem mondott, csak annyit közölt, hogy a katonák „figyelik a lázadók mozgását”. A Yau Yau milícia, vagy más néven a Dél-Szudáni Demokratikus Hadsereg (SSDA) szóvivője e-mailben azt közölte, hogy a lázadók összecsaptak a kormányerőkkel, ezt követően bevonultak Bomába, ahol több mint 50 katona holttestére bukkantak. A hírt független források nem erősítették meg.  Az ENSZ csak annyit közölt, hogy a harcok miatt a Bomában működő segélyszervezetek kivonultak a városból, ahol most akadozik az egészségügyi ellátás. A helyi lakosok nagy része is elmenekült.     

A dél-szudáni hadsereg még márciusban indított offenzívát Jongleiben, hogy kiszorítsa a lázadókat a térségből. Az ENSZ adatai szerint a harcok miatt több mint 10 ezer ember menekült el. Az SSDA alapítója, vezetője David Yau Yau 2010-ben indította meg az első felkelést a térségben, miután a választásokon nem sikerült mandátumot szereznie a parlamentben. A dél-szudáni vezetés szerint a Yau Yau milíciát a szudáni vezetés támogatja. A szudániak állítólag légi úton szállítottak felszereléseket, fegyvereket és lőszert a lázadóknak. Kartúm viszont tagadja a vádakat és korábban többször is határozottan kijelentette, hogy nem támogatja a lázadó szervezetet.  A genfi székhelyű Small Arms Survey viszont „lenyomozta” a Yau Yau milícia által használt fegyvereket, amelyekről kiderült, hogy Szudánból érkeztek.

Dél-Szudán 2011-ben kiáltotta ki a függetlenségét, de a központi vezetésnek még mindig nem sikerült kiterjeszteni a fennhatóságát az ország számos régiójára. A dél-szudáni vezetés számára rendkívül fontos lenne, hogy Jongleit az ellenőrzése alá vonja és felszámolja a térségben működő lázadó szervezeteket. Dzsuba ugyanis megállapodást kötött a francia Totál céggel. Az olajmezők feltárását viszont addig nem lehet elkezdeni, amíg harcok vannak a régióban.  

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez