A felkelés idején a Seleka lázadók először az ország északi részén található gyémántlelőhelyeket vonták ellenőrzésük alá, majd ezt követően indultak el a főváros felé, hogy megdöntsék Francois Bozize elnök uralmát. Decemberben kevesebb, mint egy hét alatt elfoglalták Ndelét, Sangbát, Sam Ouandját, Ouaddalát, Baminguit és Briát. Helyiek elmondták, hogy a felkelés óta csökkent a kitermelt gyémánt mennyisége, mert a bányászok többsége a Seleka lázadók oldalán harcolt és még nem tért vissza dolgozni.
A Seleka lázadók most az összes gyémántlelőhely felett átvették az irányítását és ez komoly aggodalommal tölt el azokat a nemzetközi szervezeteket, amelyek a „véres gyémántok” világpiacra jutását hivatottak megakadályozni. Az új szabályok szerint kizárólag a Seleka és támogatói üzletelhetnek a gyémántokkal, másoknak szigorúan tilos a kereskedés az országban. Komoly aggodalmakra ad okot az is, hogy a Seleka lázadók oldalán feltűntek a szudáni Janjaweedek, akik részt vettek a darfuri népirtásban. A nemzetközi szervezetek megfigyelői attól félnek, hogy a közép-afrikai országban illegálisan kibányászott gyémántok nagy részét Szudánba csempészik át. Az ország vezetése az aggodalmakra válaszolva kijelentette: tiszteletben tarja a Kimberley Egyezményt, de Herbert Gontran Djono-Ahaba bányászati ügyekért felelős miniszter ennél részletesebben nem volt hajlandó nyilatkozni a gyémántokról.
Az International Crisis Group (ICG) 2010-ben arról számolt be, hogy az UFDR lázadó szervezet „komoly érdeklődést” tanúsít a gyémántok iránt. A lázadók akkor az északi lelőhelyeket ellenőrzésük alá vonták. A bányászokat pedig arra kényszerítették, hogy a drágaköveket adják át, vagy a haszonból követeltek részesedést. 2010-ben az amerikai nagykövetség is jelezte, hogy a lázadók gyémántokkal üzletelnek, ebből finanszírozzák a működésüket. Az UFDR lázadók 2012 decemberében csatlakoztak a Seleka koalícióhoz, amely ezt követően indította meg a felkelést az országban.
Alan Martin, a Partnership Africa Canada szervezet munkatársa szerint nagy valószínűséggel embargót fognak bevezetni a közép-afrikai országgal szemben. A Kimberley Egyezményt felügyelő bizottság vezetője, Wlile Nhlapo is elmondta, hogy aggasztó a helyzet és hamarosan dönteni fognak a szankciók bevezetéséről. Nhlapo azt is megjegyezte, hogy megfigyelő csoportot is szeretnének küldeni az országba, hogy tájékozódjanak a helyzetről. A Kimberley Egyezmény értelmében csak eredetigazolással rendelkező gyémántok kerülhetnek kereskedelmi forgalomba.