Az ok a magas kamat, hiszen a fejlett világban egyes államok szinte ingyen finanszírozzák magukat! Közben pedig nagyon sok a pénz a globális piacon, hiszen Japán nemzeti bankja is csatlakozott azokhoz a nagy jegybankokhoz, melyek olcsó pénzzel árasztják el a piacot, hogy így szabaduljanak a válságtól.
Persze nemcsak a fejlődő világ profitál ebből, hanem olyan uniós tagállamok is, mint például Magyarország vagy Szlovénia. Az utóbbi szintén tíz éves államkötvényt bocsátott ki, és hat százalékos kamatot ígért! Ez alig kevesebb, mint Ruanda esetében. A túljegyzés nemcsak azt mutatja, hogy a befektetők jobban szeretik azokat az országokat, melyek magasabb kamatot ígérnek még akkor is, ha ezekben az országokban magasabb a kockázat. Arról is szó van, hogy a befektetők mindinkább realizálják azt, amit a Goldman Sachs így jelzett előre: 2011-ben a fejlett világ részesedése a világ GDP-jében 63% volt, 2050-ben ez a szám várhatóan 31%-ra csökken! Vagyis a befektetők oda viszik a pénzüket, ahol növekedést remélnek. Nem kockázatos ez? De igen!- véli több szakértő. Felhozzák Zambia példáját: az afrikai ország államkötvényét tavaly 15-szörösen túljegyezték, ám aztán jöttek a kedvezőtlen adatok és ma a kötvények kevesebbet érnek, mint a kibocsátás idején! Főként akkor lehet gond, ha pánik alakul ki a piacokon: a világ államkötvénypiacának csak egy tizede van a fejlődő országokban, mégis innen vonják ki először a pénzeket. Pánik esetén pedig mind a befektetők, mind az érintett államok pórul járhatnak, pedig jelenleg mindenki boldog, ha ruandai államkötvényt vásárolhat…
Nagy mozgások, nagy kockázatok a fejlődő világ államkötvény piacán
Egyesült Államok, New York – Ruanda államkötvényét több mint nyolcszorosan túljegyezték! A dollárban kibocsátott 10 éves állampapír 6,875%-os kamatot ígér évente. Az elmúlt napokban hasonlóan nagy túljegyzés mutatkozott meg Nigéria, Mongólia, Bolívia és Zambia államkötvényeinek esetében.
(Visited 1 times, 1 visits today)