Összefogtak a szudáni lázadók, hogy elüldözzék a 28 éve hatalmon lévő Bashir elnököt

Szudán, Kartúm – Támadásba lendültek a szudáni lázadók, akiknek az a céljuk, hogy megdöntsék a kartúmi vezetést. Az SRF most hajtott végre először átfogó támadást, fegyvereseinek sikerült elfoglalniuk Umm Rawabát, amely Észak-Kordofán második legnagyobb városa. 

 

 Gibril Adam Bilal, a lázadók szóvivője azt mondta, hogy két hónapja kezdtek el szervezkedni a szövetséges erőkkel a közös akcióról. A szóvivő azt is elmondta, hogy Umm Rawaba elfoglalása volt a SRF első közös támadása a központi vezetés ellen. Az ENSZ, az Afrikai Unió és az EU elítélte a SRF támadását, mert a kartúmi vezetés nemrég párbeszédet kezdeményezet a lázadó szervezetekkel, hogy végre békét kössenek az országban. Az SRF viszont biztos a dolgában és komoly esélyt lát arra, hogy megdöntse Bashir elnök hatalmát. Elemzők szerint az SRF korántsem olyan erős, hogy elfoglalja Kartúmot.

 Azt nem tudni, hogy Umm Rawaba bevétele mennyi halálos áldozattal járt. Helyi lakosok elmondták, hogy a városban csak rendőrök voltak, akik közül néhányan meghaltak az ütközetben. Az biztos, hogy a helyi erőmű és több épület súlyosan megrongálódót. A beszámolók szerint fosztogatások is voltak a városban. Az SRF lázadók lezárták a városba vezető főutat is és a fővárosba vezető útvonalat.  A térségben működő segélyszervezetek azt jelentették, hogy körülbelül 20 ezer ember menekült el. A szudáni kormányzópárt egyik magas beosztású vezetője szerint a nemzetközi közösségnek terrorista szervezetté kellene nyilvánítani az SRF lázadó koalíciót. Az SRF lázadók akciója egyébként mindenkit váratlanul ért, a lakosság jelentős része elítélte a támadást.

A Szudáni Felszabadítási Front (SRF) 2011 végén alakult, célja, hogy megdöntse Omar Hassan al Bashir 24 éves uralmát. Az SRF számos tagja már harcolt együtt korábban. Az SRF legerősebb tagjai a darfuri Igazság és Egyenlőség Mozgalom, a szintén darfuri Szudáni Felszabadító Hadsereg és a kordofáni Szudáni Népi Felszabadító Haderő. Arról nincsenek pontos információk, hogy az SRF hány harcossal és milyen fegyverekkel rendelkezik. A lázadók szóvivője azt mondta, hogy több mint 250 járművük van. Az International Crisis Group úgy tudja, hogy a legerősebb szervezetnek, a JEM-nek körülbelül 1000 harcosa és 120 járműve lehet.  

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez