A Mujao, amely a szigorú iszlám rendszert bevezette a városba egyúttal a kokó biznisz legfőbb szervezője és haszonélvezője is volt. Miközben kezeket és lábakat amputáltak kisebb nagyobb lopásokért a futball stadionban, mázsaszámra állt a kokó a szigorúan ellenőrzött raktárakban. Mi lett a hatalmas értékű szállítmányokkal? Semmi sem veszett kárba!- állítja a szakértő. Szorgos kezek a francia offenzíva elől a hegyvidéken rejtették el a kokót, ahonnan azután a tuareg törzsek tovább szállítják a kijelölt célpontra: többnyire Algériába vagy Marokkóba, de olykor Líbiába is. Itt jön az AQIM szerepe! Az al Kaida észak-afrikai szárnya “szemérmesen” nem foglalkozik a kokainnal, hiszen a saria mégiscsak halállal bünteti a kábítószer kereskedelmet. Ám pénzre a terrorista szervezetnek is szüksége van. Az AQIM a csempészutakat ellenőrzi: minden szállítmányt szigorúan megadóztat! A szent ügy általában a szállítmány értékének 10%-ra tart igényt! Így hatalmas összegek folynak be az AQIM kasszájába anélkül, hogy közvetlenül kábítószerkereskelemmel lehetne megvádolni az al Kaida észak-afrikai szárnyát.
A kokó kereskedők persze több vasat tartanak a tűzben: néhányan visszatértek Bamakóba. Mali fővárosában ugyan elfogatóparancs van ellenük, de a hatóságok valahogy nem sietnek megtalálni őket. Nem kizárt, hogy valamilyen formában ők is részesülnek a haszonból. Mali hadserege és a tuareg milíciák azért vannak állítólag olyan borzalmasan rossz viszonyban, mert összekülönböztek a kokain pénzek elosztásán! Csád katonái Mali északi részén gyakran fognak el olyan kisteherautókat, melyek több mázsa kokót szállítanak és valahogy átjutnak a katonai ellenőrző pontokon! A francia hadsereg most újabb offenzívát indított a hegyekben. A fő cél természetesen az, hogy szétverjék az oda visszahúzódott iszlamista milíciákat, de nem egészen mellékesen fel kívánják számolni a kokó királyságot is Mali északi részén, hiszen a dzsihád harcosok pénzügyi hátterét épp a saria által halálbüntetéssel sújtott kábítószerkereskedelem jelenti Maliban.
A „kokó királyság” még tartja magát Mali északi részén
Mali, Bamako – Erről nyilatkozott az Afrikai Stratégiai Kutatóintézet szakértője az RFI rádiónak. A franciák immár ellenőrzik a légteret és a levegőből meg tudják figyelni a szállítmányokat. De az arab kokó kereskedők felkészültek a stratégiai visszavonulásra: korábban Gao városa volt a kereskedés központja.
(Visited 1 times, 1 visits today)