Ezzel szemben a francia csapatok gyorsan és határozottan cselekedtek, kiszorították az iszlamista milíciákat a Niger folyón túlra és elfoglalták a nagyvárosokat – hangsúlyozta az amerikai katonai szakértő.
Maliban jelenleg kb.4300 katonája van a nyugat-afrikai szövetségnek. Ehhez jön még 2000 csádi katona. Csád nem tagja ennek a szövetségnek. A fő erőt a franciák képezik, ők jelenleg kb.4000-ren vannak, de hamarosan csökkentik a létszámot és tartósan kb.1000 francia katona állomásozik majd Maliban. Az ENSZ főtitkára azt javasolja, hogy a világszervezet küldjön kéksisakos békefenntartó katonákat Maliba – a tervezett létszám 11200. Emellett szükség van operatív erőkre is – hangsúlyozta az ENSZ főtitkára. Ugyanez a véleménye az amerikai szakértőnek is. Szerinte sem lehet elvárni az ENSZ csapatoktól, hogy kiverjék az iszlamista milíciákat a hegyvidékről Mali északi részén. Az amerikai katonai szakértő Szomália példáját tartja követendőnek: ott is kétféle katonai erő van. Az egyik a békefenntartó rész, a másik az operatív harcoló hadsereg, amely kenyai és etióp katonákból áll. Hasonlóra lenne szükség Maliban is. Az operatív erők elsősorban a franciák lehetnek, de mi is besegíthetünk- hangsúlyozta az amerikai védelmi miniszter tanácsadója, aki Mali helyzetéről beszélt a washingtoni szenátus illetékes albizottsága előtt.
Az afrikai haderő Maliban teljesen alkalmatlan a feladat ellátására!
Mali, Egyesült Államok – Ezt a kissé sommás megállapítást az amerikai védelmi miniszter tanácsadója tette Washingtonban. Michael Sheehan a szenátus illetékes albizottsága előtt elmondta, hogy a nyugat-afrikai államok által Maliba küldött erők egyáltalán nem álltak a helyzet magaslatán és ma is képtelenek bármilyen fontos katonai cél elérésére.
(Visited 1 times, 1 visits today)