Aranyláz Maliban, ahol 20 ezer gyerek dolgozik az aranybányákban

Mali, Bamako – A hatalmas területű ország északi részén ropognak a fegyverek, Délen viszont a 45 fokos hőségben aranyat bányásznak férfiak, nők és gyerekek. Történik mindez Kéniéba környékén, a fővárostól mintegy 400 kilométerre, nem messze a szenegáli határtól.

A férfiak ásnak és cipelik a földdel teli zsákokat a folyóhoz, ahol az asszonyok végzik az aranymosás nem épp könnyű mesterségét. Hátukon egy újszülött és ők kétrét görnyedve mossák a földet abban a reményben, hogy arany is akad benne. Van, aki higanyt is cseppent a sáros oldatba. Ezzel kiválasztja ugyan az aranyat, de megmérgezi a vizet. De ezzel kevesen törődnek az afrikai Vadnyugaton.
Egyetlen zsák földért 0,76 eurot fizetnek. Ebben benne van a bányász és a hordár munkája is. A gyerekek egy része itt dolgozik, ha már elég erős a munkához. A másik részük az aranymosásban segédkezik a nőknek. Szinte megállás nélkül dolgoznak. Éjszaka a férfiak isznak, hogy megfeledkezzenek a rémes körülményekről és meghallgassák a csodálatos történeteket: egy férfi reggel busszal jött Bamakoból és este két kiló arannyal távozott! Mindenki sejti, hogy ez nem igaz, de erőt ad ahhoz, hogy másnap is újra kezdjék a munkát a 45 fokos hőségben. És mi van, ha valaki csakugyan aranyat talál? Eladja a helyi kereskedőnek, aki testőrként Mali hadseregének katonáit alkalmazza. Aztán az arany Bamakoba kerül: 1 gramm 18 karátos aranyért 40 eurot fizetnek, ez valóságos kis vagyonnak számít Maliban. És arany van, egyre több! Mali egyetlen év alatt Afrika harmadik legnagyobb aranytermelője lett Dél-Afrika és Ghána után. Tódulnak ide az emberek Burkina Fasoból és Nigerből, de a távolabbi afrikai országokból is. A külföldi szervezetek pedig hiába tiltakoznak az ellen, hogy 20 ezer gyerek dolgozik az arany bányászatban, minden megy tovább, mert az aranyláz csodálatos álmokat varázsol Mali koldusszegény polgárai elé …

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez