Az SPLM-N lázadó szervezet egy hete jelentette be, hogy offenzívát indított Kurmuk ellen. A város a dél-szudáni és etióp határ közelében található. A szudáni vezetés a lázadók bejelentése után döntött arról, hogy megerősíti katonai jelenlétét a térségben. A szudáni állami hírügynökség azt jelentette, hogy egy hadosztály már meg is érkezett Damazinba, Kék Nílus állam fővárosába. Napokon belül további erősítés várható. A szudáni vezetés azt mondta, a katonák biztonsági feladatokat látnak el.
Kurmuk stratégiai fontosságú település. A polgárháború idején a dél-szudániak egyik katonai bázisa volt. Jelenleg Szudánhoz tartozik. Kék Nílusban és Dél-Kordofánban még 2011-ben robbantak ki a harcok az SPLM-N és a kormányerők között, miután Dél-Szudán végérvényesen elnyerte függetlenségét. A helyi lázadók azért harcolnak, mert szerintük Kartúm elnyomja őket..
Szudán számára több okból is rendkívül fontos, hogy ellenőrzése alá vonja a térséget. Az ország gazdasága Dél-Szudán kiválása után padlóra került, mert a déliek örökölték az olajmezők több mint 75%-át. A termelés viszont szünetel, mert a két ország vezetésének két éve nem sikerült megállapodni az olajexportból származó bevételek megosztásáról. Kék Nílus állam króm lelőhelyeken rendkívül gazdag. Emellett több olyan üzem is működik a térségben, ahol gumiarábikumot termelnek. Szudánnak minden bevételre szüksége van, hogy fenntartsa magát.
Dél-Szudán már hetek óta jelezte, hogy feltűnően sok szudáni katonai érkezett a két ország határszakaszához, ahol korábban többször is véres harcok robbantak ki a felek között. A határ nincs pontosan kijelölve, ami biztonsági problémát jelent. A dzsubai vezetés rámutatott: a korábbi megállapodások értelmében a katonai erősítések elfogadhatatlanok, az újonnan érkező egységeket vissza kell vonni. Az Afrikai Unió által előkészített, tavaly szeptemberi megállapodások értelmében a két ország határszakaszát demilitarizált övezetté nyilvánították. A megállapodást mind a két ország aláírta, de csapataikat még nem vonták ki a térségből.