A „szomszédban” tüntettek hazájuk kormánya ellen az eritreai menekültek

Etiópia, Addisz-Abeba – Etiópiában élő eritreai menekültek tüntettek az aszmarai vezetés ellen és a politikai foglyok szabadon engedését követelték. A tüntetők egyetértenek azokkal a katonákkal, akik nemrég egy rövid időre elfoglalták az információs minisztérium épületét az eritreai fővárosban. Eritrea a világ egyik legelzártabb országa.

Az Etiópiában élő eritreai menekültek elmondták, hogy hazájuk hadseregében egyre nagyobb az elégedetlenség. Az eritreai hadsereg egyébként a második legnagyobb haderő az afrikai kontinensen. A katonák az ország rendkívül rossz gazdasági helyzete miatt, illetve a politikai elnyomás miatt elégedetlenek a jelenlegi vezetéssel. Egy hete száműzetésben élő eritreaiak megrohamozták a londoni és a római nagykövetségüket, hogy így fejezzék ki szolidaritásukat azokkal a katonákkal, akik végrehajtották a január 21-ei tv székház-foglaló akciót. Az Etiópia északi részén található Mai Aini menekülttáborban is tüntettek, ott a becslések szerint 200 ezer eritreai menekült él. Körülbelül 3 ezren vettek részt a tiltakozásban.

Az AfriPORT-on is beszámoltunk arról, hogy elégedetlen katonák január 21-én tankokkal zárták körbe az eritreai fővárosban az információs minisztériumot, (ott működik az állami tv) és a TV főigazgatóját arra kényszerítették, hogy élő adásban olvassák fel követeléseiket. A katonák az 1997-es alkotmány visszaállítását, a politikai foglyok szabadon engedését követelték a kormánytól és az elnöktől. Egyes hírek szerint a közleményt végül nem olvasták be, mert a trendszerhez hű erők lekapcsoltak az áramot. Az ENSZ emberjogi szervezetének információi szerint az országban gyakoriak a kivégzések és a kínzások. Körülbelül 5-15 ezer politikai foglyot tartanak fogva a börtönökben. Az országot a 66 éves Isaias Afweweki elnök vezeti, aki korábban lázadó volt és ő vezette az eritrea függetlenségi háborút is Etiópiával szemben. A két évtizede hatalmon lévő elnök nagyon ritkán mutatkozik a nyilvánosság előtt.  

Hivatalosan az eritreai vezetés csak nagyon szűkszavúan nyilatkozott a január 21-én történtekről. Azt nem tudni, hogy végül a katonák akciója miként ért véget és azt sem tudni, hogy mi történt azokkal, akik részt vettek a minisztérium lerohanásában. Nem voltak halálos áldozatok és sérültekről sem érkeztek hírek. Az eritreai vezetés határozottan cáfolta, hogy a katonák puccsot akartak volna végrehajtani az országban. Külföldön élő eritreai menekültek és ellenzéki személyek viszont arról számoltak be, hogy a január 21-ei akció kitervelőjét és vezetőjét a hatóságok kivégezték. Állítólag sok katonát börtönbe zárták. Az aszmarai vezetés hallgat, őrzi titkait. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez