A harcok egészen pontosan a hadsereg katonái és egy volt lázadó vezér testőrei között alakultak ki, Pibor településen. A volt lázadó vezér James Kuberin– mondták a szemtanúk. Kuberin a Dvadi Yau Yau lázadó szervezet egyik parancsnoka volt. A Yau Yau jelenleg is működik és hadban ál a központi vezetéssel. Azt pontosan még nem tudni, hogy miért estek egymásnak a felek. Szemtanúk azt mondták, Kuberin azért ment Piborba, hogy a helyi piacon levágassa a haját. A hadsereg járőröző katonái állítólag feltartóztatták és azt követelték tőle, hogy ne sétálgasson a településen fegyveres testőreivel.
Egy másik szemtanú azt mondta, hogy az egyik katonánál kézigránát volt, amit el akartak tőle venni. A testőrök és a katonák között verekedés robbant ki, a kézigránát pedig felrobbant. A gránát egy emberrel végzett, de azt nem tudni, kivel. Ezután lövöldözés alakult ki. Kuberinnek és testőreinek sikerült elmenekülniük.
A katonák állítólag válogatás nélkül lövöldözni kezdtek és nem törődtek a civilekkel. Majd a fél települést felgyújtották. Sokan megsebesültek és volt, aki halálra égett a házában. A faluban kitört a pánik ás körülbelül kétezren elmenekültek a közeli ENSZ bázisra. Az ENSZ helyi szóvivője Kouider Zerrouk is megerősítette, hogy a civilek a békefenntartóktól kérték, hogy védjék meg őket.
A dél-szudáni hadsereg szóvivője Philip Aguer azt mondta, hogy egy katona meghalt, amikor összecsaptak Kuberin testőreivel. Arról viszont nem nyilatkozott a szóvivő, hogy civilekkel mi történt a faluban. A Medecins Sans Frontieres segélyszervezet azt jelentette, hogy négy embert ápolnak lőtt sérülésekkel.
Dél-Szudán 2011-ben vált el Szudántól. A dzsubai vezetés nem tudta hatalmát kiterjeszteni az ország egészére. Jonglei az egyik legelmaradottabb területe Dél-Szudánnak, ahol sok lázadó szervezet is működik, hadban állnak dzsubai vezetéssel. Emellett a térségben élnek a Murkék és a Lou Nuerok, akik rendszeresen összecsapnak egymással. 2012-ben több mint 1500-an haltak meg a két törzs viszálya miatt. A nemzetközi jogvédő szerveztek többször is jelezték, hogy a térségbe vezényelt dél-szudáni katonák több esetben is súlyosan megsértették és semmibe vették az emberi jogokat. A katonák közül sokan civileket gyilkoltak és nőket erőszakoltak meg. A Yau Yau lázadó szervezet is főleg Jongleiben működik. A dél-szudáni kormány szerint a lázadók Szudántól kapnak támogatást, de Kartúm ezt cáfolja. A Yau Yau azt mondja, hogy emberei a dél-szudáni hadsereg által elkövetett atrocitások miatt fogtak fegyvert.