Amerikai KC-135-ösök Mali légterében

Mali, Bamako – Az amerikai vezetés jelezte, hogy légi utántöltést biztosítanak a francia vadászgépeknek Maliban, a gépek a radikális iszlamistákállásait bombázzák az ország északi régiójában.

A francia vezetés a katonai intervenció kezdete óta kér támogatást az USA-tól Maliban. A washingtoni vezetés eddig csak logisztikai segítséget nyújtott és információkkal látta el a franciákat, az egyetlen nyugati országot, amely harcoló alakulatokkal vesz részt Észak-Mali felszabadításában. Leon Panetta amerikai védelmi miniszter telefonon közülte francia kollégájával, Jean Yves Le Drian-nal, hogy repülőgép-tankerekkel készek támogatni a francia katonai intervenciót.

Két hét leforgása alatt a francia vadászgépek és helikopterek számos bevetésen vettek részt. Több tucat járművet, bázist és fegyverraktárt elpusztítottak. Emellett folyamatosan légi támogatást is nyújtottak a bamakói kormányerőknek és a francia szárazföldi csapatoknak az előrenyomulásban.

Egy neve elhalhatását kérő amerikai tisztviselő azt mondta, hogy összesen három KC-135-ös típusú repülőgéppel vesznek részt az intervencióban. Ezek az óriás repülőgépek jelenleg a spanyolországi moroni amerikai légitámaszponton állomásoznak.

Az amerikai vezetés egyébként elismerően beszélt a franciák akciójáról és harci sikereiről Afrikában. Várhatóan az amerikai légierő logisztikai támogatás is nyújt majd az ECOWAS egységeinek, hogy azok könnyebben eljussanak Maliba. L Panetta viszont kijelentette, hogy a washingtoni vezetés nem szándékozik harcoló alakulatokat küldeni Maliba. Azt elismerte, hogy egy kisebb amerikai különítmény Bamakóban állomásozik, tagjai a reptéren segítenek a franciáknak. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez