Megindulnak Dél felé az iszlamisták Maliban?

Mali, Bamakó – A radikális iszlamisták fegyveresei egyre közelebb kerülnek a kormányerők állásaihoz- állítják Bamakóban. A kettészakadt országban hónapok óta nem volt összecsapás a lázadók és a mali hadsereg között. A jelenlegi állás szerint a radikálisok 2011.április óta az ország északi régióját uralják, amely Mali területének kétharmad részét teszi ki.

 

 A jól felfegyverezett radikális iszlamista csapatok teherautókkal és terepjárókkal nyomulnak előre. Egy mali tiszt azt mondta a Reutersnek, hogy az iszlamistákat Mopti régióban látták, ahol bamakói kormánycsapatok is állomásoznak. Egy neve elhalogatását kérő mali tisztviselő pedig azt mondta, hogy felkészültek a radikálisok fogadására és támadás esetén visszavágnak. A mali kormány védelmi minisztere Yamoussa Camara ezredes közben azt nyilatkozta a Radio France International-nak, hogy a dzsihadista harcosok több helyen is felbukkantak a kijelölt demarkációs vonal mentén.         

Az Ansar Dine radikális iszlamista szervezet még decemberben jelezte, hogy felmondja a bamakói kormánnyal kötött tűzszüneti megállapodást. A radikálisok akkor nem nyilatkoztak a terveikről. A szervezet szóvivője, Sanda Ould Boumama a mostani csapatmozgásokról azt mondta, nem szeretné nyilvánossá tenni, hogy hol és milyen csapatmozgások zajlanak, a bamakói értesüléseket pedig nem kommentálta.

Az Afrikai Unió és az ECOWAS közben azon fáradozik, hogy a szemben álló feleket tárgyalóasztalhoz ültesse. Az ENSZ BT még decemberben engedélyezte, hogy afrikai csapatok hadműveletet hajtsanak végre Észak-Maliban.

Észak-Malit jelenleg az Ansar Dine radikális iszlamista szervezet és szövetségesei ellenőrzik. A térségben bevezették az iszlám igazságszolgáltatást, amit rendszeresen alkalmaznak. Timbuktu felbecsülhetetlen értékű műemlékeit pedig folyamatosan pusztítják el. A radikálisok egyik elsőszámú szövetségese az AQIM, amely az al Kaida nemzetköz terrorista szervezet észak-afrikai szárnya.

Észak-Maliban még 2011 elején lázadtak fel a tuaregek, miután visszatértek Líbiából, ahol Kadhafi oldalán harcoltak. A lázadást a mérsékelt irányvonalat képviselő MNLA szervezet indította meg, amely többször is megfutamította a mali hadsereget. A radikálisok ekkor még a háttérben tevékenykedtek, de  később elkezdték kiszorítani a tuaregeket. Végül átvették Észak-Mali felett az ellenőrzést.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez