A fiát „beáldozta”, a hatalmát nem adja a Közép-afrikai Köztársaság elnöke

Közép-afrikai Köztársaság, Bangui – Francois Bozize elnök menesztette fiát, aki a védelmi tárcát irányította. A vezérkari főnököt is leváltotta, mostantól ő irányítja a védelmi minisztérium munkáját. Közben folyamatosan érkeznek a külföldi katonák, őket a szomszédos országok küldték. A nyugati hatalmak továbbra sem avatkoznak be. a lázadók jelezték, hogy készek tárgyalni, de előbb Bozize elnöknek távoznia kell.

A külföldi egységek és a kormánycsapatok megerősítették állásaikat Damaránál. A városban jelenleg csádi katonák járőröznek. Csád, a Kongói Köztársaság, Gabon és Kamerun több száz katonát küldött az országba, az erősítés folyamatosan érkezik.  Damara a fővárostól 75 km-re fekszik, ez az utolsó város, amely elválasztja a lázadókat Banguitól.  A Fomac erők parancsnoka, Jean Felix Akaga tábornok korábban kijelentette: ha a lázadók megtámadják a várost, akkor azt hadüzenetként értékelik. A várost pedig meg fogják védeni. 

Közben Banguiban van több afrikai ország vezetője, akik azon fáradoznak, hogy megszervezzék a béketárgyalásokat a gaboni fővárosban. Az eredeti tervek szerint az első találkozóra január 10-én kerülne sor. Az Európai Unió, az ENSZ, Franciaország és az Amerikai Egyesült Államok szintén a békés megoldást sürgetik és felszólították a szembenálló feleket, hogy óvják meg a civileket.

A Seleka lázadó koalíció jelezte, hogy kész a tárgyalásra, de ragaszkodik ahhoz, hogy Bozize elnök távozzon a hatalomból. Az elnök viszont jelezte, hogy a tárgyalások idejére biztosan marad a posztján. Korábban pedig azt mondta, hogy kitölti elnöki mandátumát, és csak azután köszön el a politizálástól. Bozize mandátuma 2016-ban jár le. A kormányzó KNK párt szóvivője közben világossá tette, hogy Bozize elnök nem fogja elhagyni az országot. Vagyis nem fog személyesen részt venni a gaboni tárgyalásokon. A szóvivő szerint a megoldás a nemzeti egységkormány létrehozása lenne.

000slele

A lázadók erre azt felelték: addig nincs béke, amíg Bozize elnök a posztján van.  A Seleka összesen négy lázadó szervezetből (UFDR, CPJP, FDPC és a CPSK) álló fegyveres koalíció. A Seleka egyébként helyi Sango nyelven azt jelenti, hogy „Szövetség”. A Seleka koalíció egy hónapja lázadt fel, mert úgy tapasztalta, Bozize elnök és kormánya becsapta. Az északi lázadók azt sérelmezik, hogy a kormány nem tartotta be a 2007-es békemegállapodásban rögzített ígéreteit. A lázadók elsősorban az egyezség szerint nekik járó pénzt és politikai foglyok szabadon engedését követelik. Egy hónap leforgása alatt, a Seleka több nagyobb várost elfoglalt. Csapatai körülbelül 100 km-re vannak a fővárostól.

Bozize elnök 2003-ban puccsal került hatalomra. 2005-ben és 2011-ben újraválasztották, de az ellenzéki pártok szerint csalással nyert. A nemzetközi megfigyelők a voksolások idején komoly szabálytalanságokat rögzítettek. Az országban egyébként 2006-ban hasonló lázadás robbant ki. Akkor viszont francia segítséggel sikerült megállítani a lázadókat.  A franciák akkor a légierőt is bevették, hogy megvédjék Bozize elnököt. Franciaország körülbelül 600 jól felfegyverzett katonát állomásoztat az afrikai országban, ahol a becslések szerint 1200 francia állampolgár él. Nemrég a franciák további 150 katonát küldtek az országba. Hollande elnök viszont kijelentette, hogy a katonák a francia érdekeket és az európai állampolgárokat hivatottak megvédeni. Bozize elnök hatalmát nem.

000Formssss

0000firmsss

000formdsds

000fdfodkfod

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez