Valószínűleg ez is szerepet játszhatott abban, hogy a brit rendező megúszta a tárgyalást, melynek eredményeképp akár kétéves börtönbüntetést is kaphatott volna.
Miről szól a Folyó és a Hegyek című darab, amely oly heves szenvedélyeket váltott ki Ugandában? Egy fiatal üzletember kalandjait viszi színpadra: az ifjú, aki saját neme iránt érdeklődik, szembekerül azzal, hogy a közvélemény egy része gyűlöli és megveti a hozzá hasonlókat. A célzás meglehetősen világos, hiszen Ugandában a törvények tiltják a homoszexuális kapcsolatot. Bizonyos esetekben a bíróság akár halálbüntetést is kiszabhat, amennyiben a partner fiatalkorú.
Uganda belpolitikai életében több párt is kihasználja, hogy a közvélemény konzervatív része elutasítja az azonos neműek kapcsolatát. Eredetileg a Nemzeti Színház akarta bemutatni a problematikus darabot, ám a pártok nyomására a Médiatanács a bemutató előtti nap külön engedélyhez kötötte az előadást. Ezek után a Nemzeti Színház le is vette műsoráról a darabot, de két másik színház bemutatta azt. Emiatt tartóztatták le a brit rendezőt.
De miért engedték el? Mert a Médiatanács a bíróság négyszeri felszólítás után sem volt képes egy épkézláb vádiratot megindokolni. Így a bírónő formai okokra hivatkozva közölte, hogy az ügynek vége, hiszen a Médiatanács nem tudta alátámasztani a vádaskodását. Ám a bírónő azt is közölte, hogy amennyiben az állam kéri, akkor újra előveszik az ügyet. A brit rendező mindenesetre visszakapta az útlevelét, így szabadon távozhat Ugandából, ahol kétéves börtön fenyegette azért, mert színre vitt egy olyan darabot, melynek főszereplője a saját neméhez vonzódik …
Felmentették Ugandában a brit rendezőt, aki egy meleg üzletemberről szóló drámát akart bemutatni Kampalában
Uganda, Kampala – “Mélységesen meg vagyok könnyebbülve! Mégiscsak létezik az igazságszolgáltatás Ugandában!”- nyilatkozta a bíróság döntése után Kampalában a brit rendező. David Cecil mellett több mint 2800 jeles személyiség állt ki az egész világon.
(Visited 1 times, 1 visits today)