Mali hadserege 3300 nyugat-afrikai katonával együtt próbálná meg visszafoglalni az ország északi részét az iszlamista milíciáktól. A tuareg vezetők szerint a támadók jó eséllyel elsüllyednének a homokban Mali északi részén.
A két tuareg fegyveres szervezet- Algériához hasonlóan – belső megoldást sürget. Vagyis párbeszédet Mali kormányával. Ennek persze az is előfeltétele, hogy a tuareg milíciák egymással se harcoljanak. Ezt már többször megígérték, de az MNLA nemrégiben mégis támadást indított, mire az Ansar Dine a többi iszlamista szervezet támogatásával alaposan elpáholta a világi tuareg milíciát.
Nem könnyíti meg a tárgyalásokat Mali kormányával az sem, hogy az Ansar Dine továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a saria, Mohamed próféta szigorú törvénye maradjon érvényben Mali északi részén. Ezt sem az MNLA, sem pedig Mali kormánya nem fogadja el. Azzal viszont mindenki tisztában van, hogy a tuareg milíciák a mérleg nyelvét képezhetik. Nem csak azért, mert az Ansar Dine komoly fegyveres erőt képvisel, hanem azért, mert a tuaregek remekül ismerik a sivatagot és helyzeti előnyben vannak mind az iszlamista milíciákkal, mind pedig a nyugat-afrikai katonákkal szemben. Katonai szakértők különben is úgy vélik, hogy szeptember előtt aligha indulhat el az offenzíva Mali északi részének felszabadítására. Mali hadsereg ugyanis jelenleg képtelen komoly hadműveletre, és hónapokba telik, amíg a külföldi kiképzők gatyába rázzák a teljesen szétesett haderőt.
Mindeközben az iszlamista milíciák tovább erősítik pozícióikat Mali északi részén. A sariat mind nagyobb mértékben alkalmazzák, betiltották a zenét és a futballt is. Gyakoriak az emberrablások is. Most a tuareg milíciák vezetői azt ígérték Algírban, hogy hajlandók közbenjárni a külföldi túszok érdekében az iszlamista szervezeteknél. Jelenleg 10 európai, köztük 7 francia túsz van az iszlamista milíciák fogságában Mali északi részén.
Kiemelt