Azok a menekültek nem kapnak segélyt, akik nem hagyják el a településeket és nem hajlandóak táborba vonulni. A menekültekért felelős ügynökség vezetője szerint az országban tartózkodó szomáliai menekültek is hozzájárultak a kenyai biztonsági helyzet romlásához. Emiatt vált szükségessé a kényszerintézkedés.
Az utóbbi hónapokban végrehajtott merényletekért még egyetlen szervezet sem vállalta a felelősséget. A robbantásos akciókat főleg városokban követték el az ismeretlen támadók, mozgalmas forgalmi csomópontoknál és buszmegállóknál. A hatóságok szerint a szomáliai al Shabab és szimpatizánsai állnak a háttérben. Az al Shabab korábban többször is megfenyegette Kenyát, hogy tagjai támadásokat hajtanak végre az országban, hogyha a kenyai vezetés nem vonja ki a csapatait Szomáliából.
Kenyában több mint félmillió szomáliai menekült tartózkodik. Nairobiban pedig külön negyedük is van Easleighben. A szomáliaiak azt az utasítást kapták, hogy a Dadaab menekülttáborokba vonuljanak be, ahol embertelen körülmények uralkodnak. A tábort eredetileg 90 ezer ember befogadására tervezték. A táborban működő segélyszervezetek jelezték, hogy nem tudnak több menekültet elszállásolni és készleteik is kifogyóban vannak. A fővárosban a becslések szerint körülbelül 30 ezer szomáliai menekült él.