Több ezer katonát küldene a SADC Kelet-Kongóba

Tanzánia, Dar Es Salaam – A Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SADC) tagállamai megállapodtak abban, hogy 4000 katonát küldenek a Kongói Demokratikus Köztársaság háború sújtotta keleti régiójába, ahol nyolc hónapja tört ki a lázadás. A regionális szervezet  felszólította  az ENSZ-t, hogy bővítse ki a térségben állomásozó kéksisakosok mandátumát. 

 

A közösség elítélte az M23 lázadó szervezet  támadásait, amelyeket a civil lakosság ellen  hajtottak végre. A lázadók súlyosan megsértették az emberi jogokat. A SADC jelezte, hogy a katonákat várhatóan december közepén küldik Kongó keleti régiójába. Tanzánia egy egész zászlóaljnyi katonával járul hozzá a misszióhoz, míg a közösség 3000 készenléti katonáját fogja a térségbe vezényelni. A tanzániai elnök Jakaya Kikwete viszont elmondta, hogy a közösség készenléti egységét csak akkor lehet kiküldeni, hogyha ehhez az összes tagország anyagilag is hozzájárul. A becslések szerint a katonák és a felszereléseik eljuttatása Észak-Kivuba körülbelül 100 millió dollárba kerülne. A közösség egyébként pár hónapja már felvetette annak a lehetőségét, hogy csapatokat küldjenek a térségbe, de a tagországok között kialakult nézeteltérések miatt a terv akkor meghiúsult.   

A tanzániai kormány szóvivője Assah Mwambene közben elmondta, hogy a SADC azt szeretné, hogyha az ENSZ módosítaná a MONUSCO békefenntartó misszió mandátumát, hogy az sokkal ütőképesebb legyen. A tagországok  szerint  a MONUSCO-nak a békefenntartás mellett béketeremtő feladatokat is el kellene látnia. Ez azt jelentené, hogy a kéksisakosok szükség esetén támadást is indíthatnának az M23 lázadók ellen. Az M23 lázadók szóvivője Amani Kabasha közölte, hogy támogatják a SADC csapatainak  jelenlétét. A lázadók viszont azt is jelezték, hogy szerintük az lenne a legfontosabb, hogy a kampalai béketárgyalásokon megoldást találjanak a problémájukra. A lázadók szerint önmagban a „független” csapatok jelenléte nem oldja meg a krízist. 

Az M23 még november végén elfoglalta Észak-Kivu közigazgatási központját, Gomát, miután a kormányerők és a MONUSCO békefenntartók rövid harcok után feladták a város védelmét. A lázadók nemrég viszont kivonultak és visszaadták a várost a kormányerőknek. Az M23 jelenleg politikai reformokat követel a kinshasai vezetéstől.  Észak-Kivu egyébként ásványi kincsekben rendkívül gazdag vidék és ezért nem mindegy, hogy kik ellenőrzik . A kinshasai kormány továbbra is azzal vádolja a szomszédos Ruandát, hogy katonai támogatást ad az M23 lázadóknak. Ruanda  cáfolja a vádakat. 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez