Az AMISOM békefenntartó misszió szóvivője az AFP hírügynökségnek arról számolt be, hogy a települést még a kora reggeli órákban sikerült elfoglalni. A kormányerők és a békefenntartók jelenleg azon fáradoznak, hogy megszervezzék a helyi közbiztonságot. A lázadók csekély ellenállást tanúsítottak, amikor a békefenntartók megjelentek. A szélsőséges iszlamista harcosok közül sokan már korábban elhagyták a várost. A lázadók szóvivője az AFP hírügynökségnek közben azt nyilatkozta, hogy „stratégiai okok miatt” távoztak a városból, de a harcosaik nem mentek messzire. Abdiazoz Abu Musab szóvivő kijelentette, hogy a „támadókat” a városban és azon kívül fogják majd „levadászni”.
Jowhar a legnagyobb település volt, amely az al Shabab lázadók ellenőrzése alatt ált, miután az AMISOM-nak sikerült elfoglalnia Kismayo kikötővárost. Az al Kaida nemzetközi terrorista szervezettel szövetségben álló lázadók az eltelt két évben folyamatosan szorulnak ki a legfontosabb városokból, amelyeket a kormányerők és az AMISOM békefenntartók ellenőriznek. Ennek ellenére a szélsőséges iszlamisták az ország jelentős részét még mindig az ellenőrzésük alatt tartják.
Jowhar a fővárostól északra, körülbelül 90 km-re található. A település elfoglalásával a kormányerőknek és a békefenntartóknak sikerült biztosítaniuk az ország egyik legfontosabb úthálózatát, amely a déli és a központi régiókat köti össze.
Az al Shabab lázadók több fronton is kénytelenek harcolni. Keleten és a központi régiókban az etióp csapatok állomásoznak. Délen a kenyai hadsereg szorongatja őket, Mogadishuban és környékén pedig az AMISOM békefenntartók . A lázadók még 2011 augusztusában hagyták el Mogadishut és áttértek a gerilla hadviselésre. Azóta viszont megszaporodtak a robbantásos és öngyilkos merényletek, főleg a fővárosban.