Burkina Faso elnöke hétfőn külön-külön tárgyal Mali külügyminiszterével illetve a két tuareg milícia vezetőivel. Megpróbálja rávenni őket arra, hogy kedden üljenek tárgyalóasztalhoz. Az MNLA egyik vezetője máris közölte: nem ülnek egy asztalhoz terroristákkal! Ezen nyilvánvalóan az iszlamista Ansar Dine mozgalmat értette, melynek harcosai nemrég elűzték az MNLA fegyvereseit egy stratégiai fontosságú városka közelében Mauritánia határán.
Malinak az a feltétele, hogy a tuareg milíciák ismerjék el az ország területi egységét és mondjanak le arról, hogy bevezetik a sariat Mali északi részén. Ezenkívül meg kell szakítaniuk kapcsolataikat a terrorista szervezetekkel, mindenekelőtt az AQIM -mal, az al Kaida észak-afrikai szárnyával.
Az Ansar Dine vezetői úgy nyilatkoztak, hogy eltávolodtak az AQIM-tól, és a sariat, Mohamed próféta szigorú törvényét nem kívánják bevezetni Mali északi részén, pusztán székhelyükön, Kigaliban ragaszkodnak ehhez. Az Ansar Dinenek komoly fegyveres ereje van, de a világi MNLA nagyon meggyengült: egyetlen nagyobb település sincs az ellenőrzése alatt Mali északi részén.
Közben a hétvégén Niameyben tárgyalt Dioncounda Traoré, Mali köztársasági elnöke. Közös sajtóértekezletén Niger államfőjével nehezményezte, hogy az ENSZ BT ” visszatáncolt ” Mali északi részének fegyveres felszabadítása ügyében. Mali elnöke meglátogatta azt az 500 katonát, aki egy tuareg parancsnok irányítása alatt Niameyben állomásozik. Előttük elmondott beszédében arra utalt, hogy ennek az alakulatnak nagy szerepe lehet Mali északi részének felszabadításában. Jelenleg Mali hadseregét újjászervezik, és a szakértők szerint a legtöbb alakulat nincs bevethető állapotban. Romano Prodi, az ENSZ Szahel ügyekben illetékes képviselője úgy nyilatkozott katonai szakértők jelentéseire hivatkozva, hogy szeptember előtt nem indulhat meg a katonai intervenció Mali északi részének felszabadítására.