Az M23 lázadók kezén van Goma

Kongói Demokratikus Köztársaság, Goma – Az M23 lázadók elfoglalták Gomát,  Észak-Kivu közigazgatási központját.

 

„Elfoglaltuk a várost, amely most már az ellenőrzésünk alatt van” – közölte Viannye Kazarama ezredes az M23 lázadók szóvivője. Gomában a helyi lakosok közül volt, aki örömmel fogadta az M23 harcosait, akik Sultani Makenga vezetésével vonultak be a városba. Kazarama szóvivő elmondta, hogy csapataik fáradtak és kimerültek .

Egy neve elhallgatását kérő ENSZ tisztségviselő a Retuersnek az mondta, hogy a várost védő békefenntartók azután vonultak ki a Gomából, miután a kongói kormányerők távoztak. Az világszervezeti illetékes elmondta, hogy nem tehettek mást,  mert a harcok folytatása komoly következményekkel járt volna a civil lakosságra nézve.

A kongói állami televízió közben azt jelentette, hogy Joseph Kabila elnök Ugandába utazik, hogy megoldást találjon az észak-kivui válság rendezésére. Uganda nemrég ajánlotta fel, hogy közvetít a válság rendezésében. A kinshasai vezetés továbbra is a szomszédos Ruandát vádolja azzal, hogy támogatják az M23 lázadókat. Lambert Mende kormányszóvivő elmondta, hogy az M23-al nem  tárgyalnak, csak a ruandai vezetéssel hajlandók szóba állni.  Kinshasa szerint a ruandaiak rá akarják tenni a kezüket Észak-Kivu hatalmas ásványi kincs készleteire. A térségben ugyanis sok gyémánt, arany, réz és vasérc lelőhely található. A ruandai vezetés viszont továbbra is cáfolja, hogy közük lenne a krízis kirobbantásához. Közben az ugandai külügyminisztérium jelezte, hogy az M23 lázadók képviselői nem lesznek jelen a kampalai találkozón.

Goma elestének a híre gyorsan elterjedt a hatalmas országban. Kinshasában nem sokkal a hír bejelentése után fiatalok vonultak  az utcára, hogy nemtetszésüket fejezzék ki. Több százan gyűltek össze a város központi terén, ahonnan végül a biztonsági erők kergették el őket. A rohamrendőrök könnygáz-gránátokat is bevetettek a feldühödött fiatalok ellen. Az ország második legfontosabb városában, Kisanganiban is tüntetések voltak. Joseph Kabila pártjának  helyi központját pedig megtámadták. A kongói vezetés számára Goma eleste hatalmas presztízs veszteség. Kabila elnököt ugyanis pár hónapja vitatott körülmények között  választották meg ismét. A nemzetközi megfigyelők is elmondták, hogy a voksoláson számos rendellenességet fedeztek fel.  A választási csalások miatt az országban komoly tüntetésekre került sor. Az elnök pedig az óta nem sokat mutatkozott a nyilvánosság előtt.

Goma az utóbbi években többször is veszélyben volt, de ez az első eset, hogy a város a lázadók kezére került.  A városból egyébként már korábban is sokan elmenekültek. Az ENSZ helyi munkatársai azt mondták, hogy a helyi lakosok többsége a szomszédos Ruandába menekült.

 Az észak-kivui krízis nyolc hónapja robbant ki. Az M23 lázadó szervezet tagjai korábban a kongói reguláris hadseregben szolgáltak. Azután lázadtak fel, miután a kinshasai vezetés elrendelte Bosco Ntaganda tábornok letartóztatását, aki ellen a Nemzetközi Büntető Bíróság elfogató parancsot adott ki. Ntaganda a kongói polgárháború idején az egyik legbefolyásosabb hadúr volt, akit gyermekkatonák toborzásával és más háborús bűnökkel vádolnak.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez