Algéria a térség nagyhatalma, amelynek viszonylag jó kapcsolatai vannak az Ansar Dine szervezettel, hiszen magának Algériának is van tuareg kisebbsége. Algír nem helyesli a katonai intervenciót Maliban. Véleménye szerint el kell választani a tuareg szervezetek jogos nemzetiségi követeléseit az iszlamista milíciák terrorista elképzeléseitől.
Burkina Faso elnöke a hivatalos közvetítő a nyugat-afrikai államok és Mali között. Mind ő, mind az ország külügyminisztere élvezik a tuareg milíciák vezetőinek bizalmát. Mali északi részén az Ansar Dine tuareg milícia a terrorista iszlamista szervezetekkel együtt kormányoz. A másik tuareg milícia, amely világi elveket vall, kiszorult a városokból és befolyása jelentősen csökkent. Közben Bamakóban gőzerővel működik az a katonai tervező csoport, melynek feladata Mali északi részének felszabadítása. A katonai akciót Mali hadserege és a nyugat-afrikai államok 3300 katonája együtt hajtaná végre. Franciaország és az Egyesült Államok információkkal, pénzzel és fegyverekkel támogatná Mali északi részének felszabadítását, de közvetlenül nem venne részt abban.
Mali: az Ansar Dine békedelegációt küldött Algériába és Burkina Fasóba
Mali, Algéria – A tuareg iszlamista milícia, melynek neve, az Ansar Dine az Iszlám védelmezőit jelenti, el akarja kerülni a háborút, melyet Bamakóban készítenek elő október vége óta a külföldi katonai szakértők. A szervezet vezetőjének tanácsadója az afp hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy “a békéhez párbeszéd kell, mi békét akarunk, tehát párbeszédet folytatunk!”
(Visited 1 times, 1 visits today)