De ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük az október 14.-én befejezedőtt selejtezők eredményeivel, ahol előzetesen sokkal több meglepetést sejtettünk, mint amennyi lett a végén – kisebb-nagyobb nehézségek árán, de végül Mali, Angola, Ghána, Nigéria, Zambia, Marokkó, Tunézia, Algéria, a Kongói DK, Elefántcsontpart és Togó is érvényesítette a papírformát. Négy olyan páros volt, ahol talán nem az a kimenetel született, ami jósolható volt, hiszen például a második körben egy 12. percben szerzett góllal a Zöld-foki Köztársaság olyan előnyre tett szert Kamerunban a hazaiak ellen első körös 2-0-s győzelme után, hogy azt már ellenfele nem tudta ledolgozni.
A kontinens egyik felívelő pályán lévő csapata, Niger egy gólos hátrányát nagy nehezen, két, a meccs végefelé lőtt góllal ledolgozta Guinea ellen, Etiópia pedig egy brutális első meccses 5-3-as vereség után a második körben két gólt be tudott gyömöszölni Szudánnak (a hatvanadik percig kellett várni a két óriási gólörömre) és így idegenben lőtt gólokkal jutott túl ellenfelén. És végül a fekete lóról: a sokak kedvencének tartott kiismerhetetlen Közép-afrikai Köztársaság végül nem tudta teljesíteni álmát, hiába nyertek 1-0-ra az első körben a Boganda-stadionban Burkina Faso ellen, az ouagadougou-i Augusztus 4. stadionban egy elég érdekes mérkőzésen 3-1-es vereséget szenvedtek – a képhez hozzátartozik, hogy Dagano tizenegyesből is szerzett gólt a burkinabéknak, illetve Traoré a hosszabbítás hosszabbításának a hosszabbításában lőtte a mindent eldöntő találatot.
Végül tehát kialakult a január 19.-én kezdődő dél-afrikai torna mezőnye és így már mindenki nagyjából sejtette milyen kalapokból lesz a sorsolás, ami néhány napja meg is történt és az már most is látszik, hogy rendkívül jó meccsekre számíthatunk. Az A-csoportban a házigazda Dél-afrikai Köztársaság csapata mellé bekerült a mindig veszélyes és a gaboni-egyenlítő-guineai csalódás után bizonyítani akaró Marokkó és az alapvetően kiszámíthatatlan Angola plusz ehhez még jön az elmúlt két évben döbbenetesen felfejlődött Zöld-fok is, amely főleg Portugáliában játszó zöld-fokiakra épít.
A B-csoport első ránézésre jóval egyszerűbbnek tűnik a kontinens egyik legjobbjának tartott Ghánával és a 2012-es torna harmadikjaként a selejtezőket elsöprő lendülettel teljesítő Malival, de nem szabad ennyire leírni az Afrikai Bajnokok Ligájának többszörös győztesére, a TP Mazembére építő Kongói DK-t és a 16 csapatos mezőny leggyengébbjének tartott Nigert sem. A C-csoport továbbjutóit is könnyen meg lehetne tippelni, ha nem Afrikában lennénk, hiszen Zambia és Nigéria továbbjutása már-már borítékolható, ugyanis Burkina Faso nem nagyon tudott komoly eredményt felmutatni az elmúlt években, míg Etiópia eddig főleg csak Addisz-Abebában volt kemény ellenfél, bár ők valószínűleg el fognak csenni egy-két pontot a nagyoktól.
A halálcsoport, a legerősebb mezőny viszont egyértelműen a D, ahol a Didier Drogba által vezényelt elefántcsontparti aranycsapat ismét megpróbál megszerezni egy komolyabb trófeát végre és valószínűleg utoljára, hiszen ez a csapat már ilyen összeállításban nem valószínű, hogy játszani fog a jövőben. Ebbe persze lesz beleszólása a fekete kontinens örök nagyjai között számontartott Tunéziának, amely csapat egy jó napon bárkit képes megszorítani a világon, illetve a világranglistán előkelő helyre rangsorolt Algériának és a megjósolhatatlan teljesítményű Togonak is. A csoportkör után az A és B csoport, illetve a C és D továbbjutói meccselnek majd egymással egészen a február 10.-én sorra kerülő döntőig, de biztos, hogy tényleg hangulatos, jó meccsekre számíthatunk.