A nyugat-afrikai államok mintegy háromezer katonát ígértek erre a célra. Kérdés, hogy ez elég lesz-e, hiszen a Mali északi részét megszállva tartó fegyveres csoportok folyamatosan kapják az utánpótlást külföldről. Nemrég tanácskozást tartottak Bamakóban erről, ezen az Afrikai Unió képviselője is részt vett. Az AU irodát nyit Bamakóban, hogy a helyszínen koordinálja az afrikai államok együttműködését Mali északi részének felszabadítására.
Az AU egyúttal arra is felhívta az ideiglenes mali vezetés figyelmét,hogy jövőre mindenképp választásokat kell tartani az országban, hiszen a jelenlegi vezetők legitimitása kétes. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa nemrég 45 napot adott arra, hogy az érintettek kidolgozzanak egy tervet Mali északi részének felszabadítására. A legutolsó bamakói tanácskozás után az érintettek úgy nyilatkoztak, hogy a katonai terv november közepére elkészülhet. Ezt követően az ENSZ Biztonsági Tanácsa megvitathatja azt, és ha támogatja, akkor ennek felhatalmazása alapján megindulhatnak az afrikai csapatok Mali északi részének felszabadítására.
Mali újra az Afrikai Unió teljes jogú tagja
Mali, Bamakó – Mali tagságát a március 22-ei puccsot követően függesztették fel. Akkor a katonák megbuktatták az elnököt. A zavaros helyzetet kihasználva fegyveres felkelők foglalták el Mali északi részét. Öt nap múlva döntenek a nyugat-afrikai államok arról a fegyveres erőről, amely Mali hadseregével együtt megkísérli az északi területek felszabadítását.
(Visited 1 times, 1 visits today)